Seminář se bude věnovat především v ýznamným textům české kritické recepce díla Franze Kafky, prostřednictvím jejichž četby bude možné sledovat tento vývoj od krátkých recenzí Kafkových prací za jeho života po zevrubnější analýzy v pozdější době - pozornost bude věnována také otázce kontrastu před- a poúnorové recepce. Zajímat nás bude zároveň otázka povahy a proměn žánrů, jež Kafkovo dílo zpracovávají, i způsob ztvárnění Kafkových textů v jednotlivých médiích a rozdíly mezi nimi (zvláště mezi odbornou a esejisticko-uměleckou recepcí) v kontextu doby.
Přístup k recepčním textům bude primárně vycházet z důkladné analýzy jednotlivých recepčních výkonů a kontextu jejich vzniku; budeme se také ptát, jaké z těchto textů byly produktivní pro pozdější recepci, proč tomu tak bylo a jakým způsobem na ně pozdější práce navazovaly.
V průběhu semináře se také dotkneme několika širších otázek týkajících se toho, jaký byl charakter české recepce Kafky v dané době, co o jejích proměnách vypovídá srovnání s předchozí a následující fází a srovnání se zahraniční, především německou recepcí, jež představuje nejvhodnější komparativní materiál. Vedle toho, jak dobová kritika a kultura ovlivnily povahu Kafkovy recepce, se však pokusíme zkoumat také opačný směr působení: zda a jak povaha recepce Kafkova díla (resp. Kafkovo dílo prostřednictvím jeho pozdějších recipientů) ovlivnila českou kulturu, resp. společnost i literárněkritické přístupy k uměleckému dílu - a nakonec i to, jaký význam lze (po probádání výše uvedených problémů) přikládat samotnému zkoumání dějin Kafkovy české recepce pro poznání širších (literárních a kulturních) dějin.
Kurs je určen komparatistům i bohemistům (magistrům), příp. studentům jiných oborů.