Seminář se bude věnovat především významným textům české kritické recepce díla Franze Kafky, prostřednictvím jejichž četby bude možné sledovat tento vývoj od krátkých recenzí Kafkových prací za jeho života po zevrubnější analýzy v pozd ější době - pozornost bude věnována také otázce kontrastu před- a poúnorové recepce. Zajímat nás bude zároveň otázka povahy a proměn žánrů, jež Kafkovo dílo zpracovávají, i způsob ztvárnění Kafkových textů v jednotlivých médiích a rozdíly mezi nimi (zvláště mezi odbornou a esejisticko-uměleckou recepcí) v kontextu doby.
Přístup k recepčním textům bude primárně vycházet z důkladné analýzy jednotlivých recepčních výkonů a kontextu jejich vzniku; budeme se také ptát, jaké z těchto textů byly produktivní pro pozdější recepci, proč tomu tak bylo a jakým způsobem na ně pozdější práce navazovaly.
V průběhu semináře se také dotkneme několika širších otázek týkajících se toho, jaký byl charakter české recepce Kafky v dané době, co o jejích proměnách vypovídá srovnání s předchozí a následující fází a srovnání se zahraniční, především německou recepcí, jež představuje nejvhodnější komparativní materiál. Vedle toho, jak dobová kritika a kultura ovlivnily povahu Kafkovy recepce, se však pokusíme zkoumat také opačný směr působení: zda a jak povaha recepce Kafkova díla (resp. Kafkovo dílo prostřednictvím jeho pozdějších recipientů) ovlivnila českou kulturu, resp. společnost i literárněkritické přístupy k uměleckému dílu - a nakonec i to, jaký význam lze (po probádání výše uvedených problémů) přikládat samotnému zkoumání dějin Kafkovy české recepce pro poznání širších (literárních a kulturních) dějin.
Kurs je určen komparatistům i bohemistům (magistrům), příp. studentům jiných oborů.