Seminář se zaměřuje na společnou diskusi, mezioborové zkoumání a komparativní analýzu současné kulturní scény. Východiskem je předpoklad, že alespo ň přibližný přehled o současných kulturních událostech, projevech a proudech stejně jako povědomí o jejich ideovém, institucionálním a materiálním pozadí tvoří základní krok k porozumění dnešnímu světu a společnosti.
Více než o klasický kurz s pevným sylabem půjde o pravidelná setkávání nad tématy, otázkami, a problémy, které utvářejí aktuální kulturně-mediální krajinu. Seminář sleduje tři navzájem propojené cíle: studenty by měl vést k lepší orientaci v současném kulturním dění, učit je porozumět mediálním praktikám a mechanismům, které toto dění nejen prostředkují, ale také spoluutvářejí, a v neposlední řadě pak zdokonalit jejich prezentační, kritické a argumentační schopnosti.
Proto bude probíhat formou workshopů, během nichž bude dán prostor jak individuální prezentaci, tak její konfrontaci s ostatními, kteří budou s daným tématem předem obeznámeni. Kurz je primárně neliterární, to znamená, že preferovány budou okruhy týkající se jiných uměleckých a estetických forem, jako je například hudba, architektura, fotografie, film, tanec či galerijní a festivalový provoz, přičemž důraz bude kladen nejen na estetickou stránku věci, ale také na jejich produkční, organizační či propagační aspekt.
V případě zájmu o literární téma by měla být prezentace orientována spíše směrem k mediálnímu ohlasu vybraných literárních počinů či kauz.
Seminář se zaměřuje na společnou diskusi, mezioborové zkoumání a komparativní analýzu současné kulturní scény. Východiskem je předpoklad, že alespoň přibližný přehled o současných kulturních událostech, projevech a proudech stejně jako povědomí o jejich ideovém, institucionálním a materiálním pozadí tvoří základní krok k porozumění dnešnímu světu a společnosti. Více než o klasický kurz s pevným sylabem půjde o pravidelná setkávání nad tématy, otázkami, a problémy, které utvářejí aktuální kulturně-mediální krajinu. Seminář sleduje tři navzájem propojené cíle: studenty by měl vést k lepší orientaci v současném kulturním dění, učit je porozumět mediálním praktikám a mechanismům, které toto dění nejen prostředkují, ale také spoluutvářejí, a v neposlední řadě pak zdokonalit jejich prezentační, kritické a argumentační schopnosti. Proto bude probíhat formou workshopů, během nichž bude dán prostor jak individuální prezentaci, tak její konfrontaci s ostatními, kteří budou s daným tématem předem obeznámeni. Kurz je primárně neliterární, to znamená, že preferovány budou okruhy týkající se jiných uměleckých a estetických forem, jako je například hudba, architektura, fotografie, film, tanec či galerijní a festivalový provoz, přičemž důraz bude kladen nejen na estetickou stránku věci, ale také na jejich produkční, organizační či propagační aspekt. V případě zájmu o literární téma by měla být prezentace orientována spíše směrem k mediálnímu ohlasu vybraných literárních počinů či kauz.
Tematické okruhy stejně jako podrobný program kurzu bude upřesněn během úvodního semináře. Na tento první seminář by měli studenti přijít s alespoň přibližnou představou o tématu, kterému se budou věnovat, a formě, jíž budou dané téma prezentovat.