Strukturalismus bývá popisován jako nejvlivnější myšlenkový proud dvacátého století a za jeho zakladatele je obvykle označován Ferdinand de Saussure spolu s Pražskou školou. V našem kurzu se pokusíme tuto základní definici rozšířit a podívat se na strukturalismus jako na něco, co nelze „vynalézt“, ale co organicky vyplynulo z myšlení 19. století. Naším cílem bude se obeznámit s méně známými texty, které stály na pozadí vzniku základních pojmů strukturalismu (systém, lingvistika jako věda, struktura, znak, funkce, synchronie a diachronie).
Nejprve se budeme zabývat pojetím jazykového vývoje v mladogramatické škole, německojazyčnými teoriemi společenských věd (C. Menger, H. Paul), francouzským pozitivistickým myšlením (A. Comte) a sociologickou školu (É. Durkheim), abychom viděli, jak idea jazykového systému vyplynula z rozlišení mezi přírodními vědami a vědami o člověku a ze zpracování problematiky časovosti.
Následně si ukážeme různé podoby jazykovědného strukturalismu v okamžiku jeho vzniku na počátku 20. století, a to zejména v Pařížské škole (A. Meillet, M. Bréal, J. Vendryes). Osobnosti F. de Saussura se budeme věnovat především ve vztahu k Mémoire a jeho působení v Paříži, přičemž se budeme snažit postihnout specifickou povahu jeho myšlení. Následně se přesuneme ke Kurzu obecné lingvistiky, na němž nás budou zajímat jeho editoři (a zapisovatelé) jako samostatné osobnosti. Budeme se pochopitelně ptát, kolik z jejich myšlení do Kurzu proniklo.
Další část bude věnována Pražské škole z mezinárodní perspektivy, bude tedy zaměřena na ty texty a aktivity PLKu, které skutečně působily v meziválečném období v Evropě. Pokusíme se ověšřit životaschopnost Sériotova pojmu „ontologického strukturalismu“ při modelaci myšlení „pražských Rusů“ N. Trubeckého, S. Karcevského a R. Jakobsona. V závěru kurzu se budeme věnovat vzniku Kodaňské školy v předvečer druhé světové války, specifikům raného myšlení L. Hjelmsleva a některým kodaňským programovým tématům, jako je pojem nulového morfému, arbitrárnost jazykového znaku či dvojí artikulace jazyka.
Kurz je koncipován jako vhled pro studenty se zájmem o sémiotiku, jimž by měl poskytnout rozhled po hlavních úskalích strukturalistických a teorií. V případě zájmu bude v letním semestru pokračovat vývojem strukturalismu a poststrukturalismu ve Francii po druhé světové válce a následným dialogem s americkými mysliteli.
Schopnost číst ve francouzštině či němčině není nutná, ale bude výhodou.