Cílem semináře bude prostřednictvím četby významných prací věnovaných tematizaci fenoménu paměti v literatuře představit význačné momenty tohoto literárněvědného a kulturněteoretického směru bádání, pokrývající období od 80. let do současnosti, je ž je charakterizováno pracemi Pierra Nory, Jana Assmanna, Aleidy Assmannové, Renate Lachmannové, Haralda Welzera, Manfreda Weinberga aj., které zároveň ukazují na výrazný čtenářský i odborný zájem o zkoumání tohoto fenoménu, jenž se v posledních letech stává stále významnějším také v českém prostředí.
Přístup k textům bude primárně vycházet z důkladné analýzy jednotlivých směrů paměťového bádání, jež reprezentují, a kontextu jejich vzniku; tyto práce budou zapojeny do sledování proměn zaměření paměťových studií ve dvojím ohledu: (1) nakolik jsou produktivní pro interpretaci literárních textů; (2) jaký je jejich dopad na literárněvědné, resp. společenskovědní bádání, zejména v českém kontextu.
Četba v semináři se zaměří primárně na teoretické texty, jež budou k dispozici v českém překladu; zvláštní pozornost bude věnována především četbě Prostorů vzpomínání Aleidy Assmannové, stěžejní práce paměťových studií, která začíná být postupně reflektována i v kontextu českého bádání na poli humanitních věd.
Z výše nastíněného zaměření vyplývá několik širších otázek, jichž se během semináře dotkneme: (1) Jaký je charakter paměťových studií v současné době v kontextu literární vědy; (2) jaké jsou motivy a konkrétní podoby narůstajícího zájmu o paměťová studia v českém prostředí, (3) jaké je jejich místo v rámci humanitních věd a v kontextu literární vědy či (4) jak mohou paměťová studia přispět k literárněvědnému zkoumání specifických témat minulosti, zvláště v českém kontextu, a jaký lze takto orientovanému zkoumání přikládat význam.
Kurs je určen komparatistům i bohemistům, příp. studentům jiných oborů.