Hlavní tematické okruhy - ZS: l) Složení slovní zásoby současného jazyka - klasifikace slov podle původu, vrstvy slovní zásoby z hlediska územního, sociálního, třídění podle slohových a časových příznaků a podle expresivity. 2) Význam pojmenovávacích jednotek - obsah a rozsah významu, slova jednovýznamová a mnohovýznamová (metafora, metonymie, synekdocha). 3) Homonyma, synonyma, antonyma. 4) Obecné způsoby tvoření a odvozování slov (přehled) - kompozita, prefixace a sufixace podle slovních druhů, transpozice slovních druhů, tvoření slov alternací hlásek. 5) Víceslovná pojmenování (sousloví, idiomy, přísloví aj.).
Hlavní tematické okruhy - LS 1) Tvoření a odvozování slov - typy kompozit. 2) Odvozování slov pomocí předpon (prefixace)
- hlavní prefixy korejského původu u jmen;
- hlavní prefixy sinokorejského původu u jmen;
- hlavní prefixy slovesné. 3. Odvozování substantiv pomocí sufixů korejských a sinokorejských. 4. Tvoření slov s citovým zabarvením (deminutiva, augmentativa). 5. Tvoření vlastních jmen místních a osobních. 6. Odvozování jiných slovních druhů od slovesného kmene (slovesného základu). 7. Tvoření slov alternací hlásek.
Vedle teoretického výkladu bude část hodin věnována seminární práci, četbě lehčích textů (včetně domácí přípravy) a především praktické aplikaci teoretického výkladu při lexikologické analýze textů.
Podmínky pro atestaci:
Zkouška v rozsahu povinné (a zčásti doporučené) literatury a lexikologická analýza krátkého neznámého textu.
Dvousemestrový kurs navazuje na přednášky Gramatika korejštiny (1. roč.) a Gramatický systém korejštiny (2. roč.). Cílem přednášky a cvičení je uvést studenty hlouběji do problematiky korejské slovní zásoby, její klasifikace, způsobů odvozování podle druhů slov aj. Zvláštní pozornost je věnována též lexikálním odlišnostem současné korejštiny v KLDR a Korejské republice (divergence v důsledku nekoordinovaného hnutí purifikace) aj. Výklad o korejské slovní zásobě je zaměřen též na prohloubení poznatků z obecné lingvistiky, na srovnání s lexikologií
českého jazyka a osvojení si základní korejské lingvistické terminologie. V praktické části kurzu budou seminární formou prováděny lexikální analýzy vybraných textů různých stylů (publicistického, literárního a odborného, zvl. z oblasti politiky a ekonomiky) a ukázkově i analýza lexika a odlišností pravopisu v textech z KLDR.