1. Korejská republika vs. EU - Vyjednávání, cíle a prostředky FTA (Ing. Vladimír Beroun)
2. Současný politický systém Korejské republiky (Mgr. Petr Bláha, M.A.) *
3. Současný politický systém Korejské lidově demokratické republiky (Mgr. Petr Bláha, M.A.)
4. Vztahy EU a České republiky s KLDR (Mgr. Jan Juchelka)
5. Security on the Korean Peninsula (H.E. Ambassador Gabriel Oh)
6. ´Čeboly´ a role státu v ekonomickém rozvoji Korejské republiky (Mgr. Michal Vodrážka, M.P.P)
7. Recent Trends on Korean Trade and Investment (Kangjae Lee, KOTRA)
8. Jihokorejský filmový boom - Mgr. Michal Procházka
9. Postavení ženy v korejské moderní společnosti (doc. Miriam Löwensteinová)
10. Korea´s Nation Branding - (Alena Schmuck)
11. Organizace kultury a vzdělávání v Severní Koreji - doc. Vladimír Pucek Pořadí přednášek může být v průběhu semestru pozměněno.
21. února 2011 Cílem přednášky je seznámit posluchače se základními aspekty uzavření Dohody o volném obchodě mezi Evropskou unií a Korejskou republikou a dále poukázat na vybrané sporné otázky a aktuální situaci ratifikačního procesu. Na úvod bude se zřetelem na současnou společnou obchodní politiku EU stručně shrnut smysl a struktura současných dohod o volném obchodě (FTA) ve světové ekonomice. Posléze budou shrnuty hlavní charakteristiky evropsko-korejské obchodní dohody. Na závěr bude krátce zmíněna pozice ČR se zvláštním akcentem na možné dopady uvedené dohody na ekonomiku ČR.
28. února 2011 Mgr. Petr Bláha, M.A. *
1. Současný politický systém Korejské republiky První přednáška nejprve stručně seznamuje s relevantními pojmy a klasifikací politických režimů. Dále upozorňuje na hlavní tradované mýty vážící se k jihokorejskému politickému systému a v komparativní perspektivě poskytuje přehled jeho hlavních rysů, včetně vládního režimu, volebního a stranického subsystému, dalších klíčových institucí a osobností. Druhá část je věnována analýze jeho fungování v posledních dvaceti letech.
7. března 2011 Mgr. Petr Bláha, M. A. *
2. Současný politický systém Korejské lidově demokratické republiky Druhá přednáška nejprve seznamuje s relevantními pojmy a upozorňuje na hlavní tradované mýty vážící se k vývoji severokorejského politického systému. V komparativní perspektivě pak poskytuje přehled jeho hlavních rysů, klíčových institucí a osobností. Následuje analýza jeho fungování v posledních dvaceti letech. Závěrem je představeno syntetické shrnutí upozorňující na odlišnosti a podobnosti obou diskutovaných systémů.
Přednáškový cyklus je zaměřen na společenské, ekonomické, politické a kulturní reálie Korejské republiky i KLDR.
Výuka probíhá formou přednášek odborníků na jednotlivá aktuální témata, které tvoří uzavřené celky. Cílem přednášky je poskytnout posluchačům komplexní přehled o otázkách týkajících se současného vývoje v obou
Korejích a zároveň poskytnout detailní analýzu vybraných společenských struktur a jevů v podání předních
českých i zahraničních odborníků.
Požadavky k atestaci:
Seminární práce (40%) v rozsahu 15 normostran, jejíž téma (dle volby studenta), strukturu a okruh literatury student předloží nejpozději do 22. dubna 2011. Odevzdaná práce musí obsahovat anglicky psanou anotaci a splňovat citační normu ČSN ISO 690.
Test (30%) formou odpovědí na základní otázky probíraných témat.
Aktivní účast na přednáškách (30%).