Obecný úvod do studia podstaty jazyka jako systému, který zároveň představuje svébytnou mentální činnost sloužící ke komunikaci ve společnosti. Studenti se seznámí se základní lingvistickou terminologií v hlavních jazykovědných disciplín ách a s typem problémů a otázek, které si lingvisté kladou. Také získají povědomí o základních konturách jazykové evoluce a vhled do univerzálních vlastností gramatických systémů.
Tematické okruhy:
Jazyk jako systém: inventáře hlásek, suprasegmentální prostředky, pojem fonému, fonologické uspořádání přehled morfologických procesů, morfologická typologie syntaktické struktury sémantika (lexikální vztahy, větné významy)
Jazyk v prostoru a čase: původ jazyka, prehistorie, rekonstrukce, jazykové rodiny typy jazykových změn
Jazyk a společnost: typy diskurzu, řečové akty, performativnost jazyk ve společnosti (vyjadřování zdvořilosti, společenské rozdíly v užívání jazyka) projevy kulturního ukotvení jazykových struktur
Jazyk ve vztaku k mozku: osvojování jazyková patologie lidský jazyk vs. komunikace zvířecích druhů
Témata jednotlivých přednášek: 1. Úvod. Co je jazyk a co je lingvistika. Stručná historie lingvistického myšlení 2. Význam slov 3. Morfologie 4. Syntax 5.-6. Fonetika a fonologie 7. Lingvistická typologie 8. Grafické systémy 9. Pragmatika 10. Sociolingvistika 11. Vývoj jazyka, genealogie 12. Osvojování jazyka, psycholingvistika, neurolingvistika
Cílem předmětu je vybavit studující základním terminologickým a analytickým aparátem jednotlivých lingvistických disciplín a podat základní přehled o tématech a metodách současné lingvistiky.
Předmět umožňuje jeden opakovaný zápis.