Seminář seznámí účastníky se základními teoriemi, principy a postupy využívanými v rámci kognitivního přístupu k jazyku a popisů založených na užívání jazyka a povede účastníky k jejich aplikaci na český jazykový materiál různého typu. Zaměří se na vybrané jevy gramatické a s nimi související sémantiku (např. vid, prefixace, sémantika předložek a pádových tvarů) a na analýzu vybraných konstrukcí (analýza vybraných jevů na úrovni věty, souvětí, popř. komunikátu a diskursu).
V průběhu semestru budou studující pracovat na skupinových, popř. individuálních projektech - popisech konkrétních jevů podle vlastního výběru, které budou prezentovat v závěru semestru. Podrobný sylabus bude představen na prvním semináři a bude též přístupný v Moodlu.
Seminář seznamuje s teoretickým a analytickým aparátem kognitivně zaměřených lingvistických teorií a popisů založených na užívání jazyka. Na příkladu jevů r ůzného typu vede k osvojení a rozvíjení dovednosti kognitivně orientované analýzy lingvistického materiálu.