Tematické okruhy:
1. Specifické vlastnosti zvukové varianty jazyka, místo fonologie v popisu jazykového systému; variabilita a typizace v produkci a percepci řeči, segmentace zvukového kontinua.
2. Stupně obecnosti popisu zvukových jednotek v jazykovém systému a v textu, z ákladní fonologické pojmy a termíny; systém fonémů v češtině, mezijazykové srovnání.
3. Pojmy fonologická opozice a distinktivní rys, různý přístup k zadávání distinktivních rysů a možnosti ve vztahu k fyzikálním kvalitám řeči; fonologické procesy a jejich popis.
4. Distinktivní rysy v češtině, alternativy vzhledem k vlastnostem jazyka a cílům popisu; aplikace při deskripci fonologických a morfonologických vztahů ve zvukové stavbě češtiny.
5. Fonologický popis slabiky; fonotaktika a problematika určování slabičných hranic.
Cílem předmětu je výklad základních teoretických principů a pojmů, o něž se opírá systémový popis zvukové stavby jazyka. Důraz se klade na pochopení problematiky a schopnost aplikovat poznatky o fyzikálních vlastnostech řeči v rovině fonologického popisu. Nedílnou součástí předmětu jsou praktická cvičení zaměřená na probírané jevy.
Ve zkouškovém období nenásledujícím bezprostředně po semestru, ve kterém byl předmět vyučován, bude vypsán pouze jeden zkušební termín.