Tematické přednášky jsou zaměřeny na charakterizaci jednotlivých historických epoch a objasnění hlavních tendencí politického a sociálně-ekonomického vývoje v obecnějších kulturně-historických souvislostech, přiblíženy jsou i otázky ústavní a dobové reflexe v politickém myšlení (zvláště v souvislosti s řeckou polis a římskou res publica, Augustovým principátem ap.).
Seminář je doplňkem k přednáškovému cyklu z dějin starověkého Řecka a Říma. V úvodu jsou studenti seznámeni s problematikou pramenů k antickým dějinám, jejich stavem a klasifikací (názorné ukázky nápisů a mincí), v následujících hodinách pak jsou zpracovávána konkrétní témata (v počtu 10-12), která přispějí k prohloubení vědomostí o dílčích otázkách řeckých i římských dějin.
Kurs tematických přednášek. Zimní semestr je zaměřen na charakterizaci historických epoch antiky s těžištěm na římských dějinách. Přednášky postihnou hlavní tendence politického a sociálně-ekonomického vývoje, naznačí obecnější kulturně-historické souvislosti. K tématům kursu patří i otázky ústav, institucí, společenských hodnot a dobového politického myšlení (řecká polis, římská res publica, Augustův principát, idea Říma ad.). Historické jevy antiky jsou vyloženy i z aspektu jejich dalšího vlivového působení v evropské politické a kulturní tradici.
Navazující semestrový seminář je chápán jako doplněk přednáškového cyklu. V úvodu jsou studenti seznamováni s problematikou pramenů k antickým dějinám (s ukázkami mincí a nápisů). V dalších hodinách pak studenti připravují svá vystoupení ke konkrétním tématům, která především rozborem pramenného materiálu osvětlují, příp. prohlubují poznatky získané v přednáškách. Studenti mají samozřejmě příležitost k diskusím.