Přednáška je určena především studentům I. cyklu a dále i zájemcům z dalších oborů.. Je koncipována jako pokračování základní úvodn í přednášky. Zaměřuje se na hlavní vývojové tendence, žánry a velké básnické osobnosti l. stol. př.n.l. Témata: Jaká byla římská kultura na přelomu letopočtu; Lucretius - básník, filozof a jeho furor arduus; Catullus - poezie jako experiment i provokace; Vergilius - klasik aneb iterum digna legi: Bucolica, Georgica, Aeneis; Horatius - Romanae fidicen lyrae: Epódy, Satiry, Ódy, Listy; Propertius a Tibullus - Elegia quoque Graecos provocamus - ; Ovidius - tři světy jednoho básníka - svět lásky, mýtů a vyhnanství.
Základní literatura : G. B. Conte, Dějiny římské literatury. KLP, Praha 2003; Slovník latinských spisovatelů, red. E. Kuťáková a A. Vidmanová, Praha 2004; J. Šubrt, Římská literatura, Praha 2005; M. v. Albrecht, Geschichte der röm. Literatur I - II, München 1992; The Cambridge History of Classical Literature, II. Latin Literature, ed. E.J.Kenney, Cambridge 1982; Neues Handbuch der Literaturwissenschaft, Bd.3. Römische Literatur, red. M. Fuhrmann, Frankfurt a. M. 1974; W. Beare, The Roman Stage, London 1955.
Samostatná četba latinských autorů - zkouška
Zkouškou se ověřuje, že student je schopen samostatně číst a interpretovat originální text a náležitě pracovat se slovníky a komentáři. Na vybraných partiích textu prokáže, že porozuměl textu a umí ho vyložit věcně i gramaticky, u básnických textů pak i správně vyložit metrickou stavbu.