Přednáška Okruhy problémů v rámci přednášky a na ni navazujícího semináře:
1. Sociolingvistický pojem variety; variety v rámci latiny podle pojetí R. Müllera: sermo urbanus, sermo rusticus a zejména sermo vulgaris.
2. Neliterární a literární prameny poznání variety nazývané vulgární latina.
3. Pojetí a definice vulgární latiny v klasickém úvodu do této problematiky J. Hermana.
4. Popis vokalického a konsonantického systému vlg. latiny s přihlédnutím k nově publikovaným názorům J. N.Adamse a jeho kritickému pohledu na dřívější pojetí.
5. Vybrané morfologické jevy: kategorie pádu a rodu. Otázka šíření předložkových pádů a zániku kategorie neutra.
6. Vybrané syntaktické jevy: v. v. s quod, quia a akuz. s inf.; nepřímé otázky.
7. Odpovědi badatelů na otázku Ferdinanda Lota: Kdy se přestalo mluvit latinsky? a na extrémní názor G. Bonfanteho Quando si e cominciato a parlare italiano.
8. Sociolingvistická teorie M. Banniarda vysvětlující latinsko- románský vývoj pomocí metod retrospektivní sociolingvistiky na základě zkoumání zpráv o možnostech vertikální komunikace mezi vzdělanými mluvčími a mluvčími či posluchači na nižší kulturní úrovni a kritické připomínky M. Seligové k tomuto pojetí. K zápočtu se vyžaduje referát na zvolené téma odevzdaný nejpozději na začátku příštího semestru. Seminář V seminární části bude intepretován jeden z dopisů vojáka Claudia Terentiana zachovaných na papyru a datovaných do doby vlády císaře Trajána a jako protiklad k němu přečten literárně zpracovaný dopis Plinia Ml., dále dlužní úpisy C. Novia Euna z let 37-39 n.l. psané (s chybami) vlastnoručně zastavitelem a (ortograficky, foneticky i syntakticky korektněji) notariem a jako protiklad k nim bude předmětem hlubší interpretace literární zpracování dialogů propuštěnců v Petroniově díle.