Charles Explorer logo
🇬🇧

Non-European ethnography

Class at Faculty of Arts |
AMSV00015

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Kurz seznamuje s dějinami mimoevropské etnologie, k jejímuž etablování jako vědecké disciplíny docházelo již od poloviny 19. století. Mimoevropská etnologie se postupně profilovala jako věda o mimoevropských společnostech a její těžiště se nacházelo v terénním výzkumu. V kurzu budou představeny nativní kmeny a etnika Afriky, Ameriky a

Asie na pozadí vybraných osobností britské sociální antropologie, americké kulturní antropologie a francouzské etnologie, které předložily jejich popis, základní charakteristiky a vlastnosti. Předmět tak představí na konkrétních příkladech obecné trendy (evolucionismus, funkcionalismus, poststrukturalismus, difuzionismus), výrazný blok bude věnován antropologickým přístupům. Tímto způsobem budou v kurzu vystiženy základní koncepce, směry a paradigmata antropologického a etnologického myšlení od poloviny 19. století do konce 20. století.

Hlavní témata: 1. Vymezení mimoevropské (cizokrajné/obecné) etnografie, její zaměření a vývoj před a po roce 1989 s důrazem na naše území. 2. Irokézové (Severní Amerika): Lewis Henry Morgan (evolucionismus). 3. Jorubové (západní Afrika): Leo Frobenius (difuzionismus). 4. Tlingitové a Kwakiutlové (americký Severozápad): Franz Boas a Ruth Benedictová (konfiguracionismus).

Přednáška proběhne formou exkurze v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur. 5. Trobrianďané (Trobriandské ostrovy, Melanésie): Bronislaw Malinowski (funkcionalismus). 6. Azandové (střední Afrika): Edward Evan Evans-Pritchard (funkcionalismus). 7. Kačjinové (jihovýchodní Asie): Edmund Leach (strukturalismus). 8. Kaďuvejové (Jižní Amerika): Lévi-Strauss (poststrukturalismus). 9. Sanové (!Kungové) (jižní Afrika): Richard Lee (ekologická antropologie). 10. Ačuárové (Jižní Amerika): Philippe Descola (kognitivní antropologie). 11. Tuaregové (severní a středozápadní Afrika): Jeremy Keenan (postkoloniální antropologie). 12. Berbeři (severní a severozápadní Afrika): Ernest Gellner (kritická antropologie).