1. Jazyk a jazykový projev v sociolingvistických souvislostech (jazyk jako manifestace přirozeného rozvrstvení společnosti; význam schopnosti vyjadřovat se adekvátně situaci, kultivovaně). 2.
Pojmy: jazyk, styl a text; spisovná čeština, hovorová čeština, nářečí ad.; jejich vzájemné vztahy a místo v komunikaci; nástin specifičnosti odborného projevu. 3. Uvedení do lingvistické terminologie; seznámení s doporučenou literaturou a s možnostmi využívat při studiu internet (včetně stránek vytvořených pro potřeby výuky). 4.
Zevrubné probrání nejčastějších prohřešků proti současné pravopisné kodifikaci z roku 1993. Předložky a předpony s a z, psaní velkých písmen, spřežky, psaní i/y, interpunkce (členicí znaménka a jejich užití), značky a zkratky, psaní slov přejatých. 5.
Základy typografické úpravy dokumentů. 6. Morfologie - kodifikovaná morfologická norma (dublety, hyperkorektnost, stylová platnost morfologických prostředků). 7.
Syntax - specifické syntaktické prostředky v odborném stylu (stavba souvětí, prostředky kondenzace větné stavby, nominalizace ad.). 8. Typy odborných textů a jejich styl. 9.
Jak zvládnout psaný odborný projev (vyhledání látky, uspořádání témat, stylizace). 10. Jak zvládnout připravený i nepřipravený mluvený projev - základy r étoriky. 11.
Příprava prezentace výsledku vědecké činnosti (včetně obhajob diplomových prací; handout a abstrakt). 12. Nejčastější chyby v překladech odborných textů - pramenů z angličtiny a němčiny. 13.
Revize probraného učiva. Ukázka komplexní analýzy odborného projevu.
Předmět se věnuje specifikům odborného stylu psaného i mluveného (současná pravopisná kodifikace, morfologická norma, syntaktické prostředky, typy odborných textů a jejich styl). Výuka upozorňuje na nejčastější nedostatky v odborném vyjadřování a možnosti, jak se jich v kultivovaných odborných komunikátech vyvarovat.
Vybaví studenty vědomostmi a dovednostmi, které využijí při tvorbě vlastních odborných projevů (seminární a diplomové práce, veřejná prezentace výsledků vědecké činnosti apod.).