Příklady témat jednotlivých seminářů: Nizozemský politický sytém a jak ho číst – Konsociační demokracie jako „místo paměti“ aneb co z původního modelu zbývá? – Zjednodušený jazyk a další mechanismy politické inkluze – Volební kalkulačky a mediální pokrytí témat – Demise kabinetu Rutte III a toeslagenaffaire – Nizozemská politika a koronakrize – Konkurence dvou populismů – Konspirační teorie a vliv „fabeltjesfuik“ na politickou krajinu
Nizozemské politické reálie jsou vzhledem k jazykové bariéře málokdy předmětem politologických teoretických reflexí, jejich vnímání přes angličtinu s sebou nese často zkreslení a hlavně zpoždění. Reflexe politických reálií v oboru nederlandistiky na druhou stranu často postrádá odborné politologické zázemí pro jejich analýzu.
Kurz propojením perspektivy nederlandistické a politologické přináší pokus o interdisciplinální překlenutí těchto bariér. Na příkladu nizozemských parlamentních voleb (naplánovaných na březen 2021) zkouší představit nizozemskou politiku jednak jako podnětný zdroj pro teoretické přemýšlení o aktuálních politických trendech (dynamika politického systému, vývoj stranických systémů, polarizace, nové trendy populismu, tematizace institucionálního rasismu, debata o základních právech), a jednak ukázat přínosy interdisciplinárního pohledu pro analýzu konkrétního kulturního prostředí.
Seminář si zároveň klade otázku, jaké jsou možnosti porozumění „exotickému“ politickému systému v českém prostředí. Studenti se v rámci seminá ře seznamují se základy sekundární reflexe nizozemského systému, osvojují si práci s primárními prameny relevantními pro sledování nizozemského politického prostoru a průběžně sledují mediální pokrytí tématu v českých, anglickojazyčných a nizozemskojazyčných médiích a reflektují rozdíly v recepci.