1. Ekonomické důsledky - Digitální technologie z makroekonomického pohledu, jejich význam pro národní ekonomiku, souvislost s prosperitou společnosti, s produktivitou práce. - Podnikání, startupy: mýty a skutečnosti. „Kalifornská ideologie“ jako významný faktor myšlenkového světa současného Západu. - „Průmysl
4.0“ v kontextu stavu globální ekonomiky; internet věcí. - Digitální monopoly, dominance klíčových firem. - Postkapitalistická společnost jako finální produkt automatizace?
2. Svět práce - Současnost a budoucnost pracovního trhu, zánik a vznik nových profesí v kontextu automatizace a umělé inteligence. - Digital divide, digitální technologie jako emancipační nástroj i jako rozevírání nůžek.
3. Kontrola - Boj o kontrolu internetu. Technologická kontrola jako podmínka kontroly obsahu. Cenzura v autoritativních a demokratických režimech. - Copyright jako prostředek kontroly internetu. - Společnost dohledu, soukromí versus bezpečnost.
4. Občan - Digitální technologie a demokratické mechanismy. Elektronické volby. - Digitální aktivismus a meze jeho možností. „Civic technology“. - „Post-truth society“, dopad dostupnosti informací a sociálních médií na dostupný obraz reality. De-skilling – hloupneme v důsledku internetu?
Cílem kursu je naučit studenty uvažovat o digitálních technologiích dvěma novými způsoby: jednak v historických souvislostech, jednak v ekonomických a obchodních pojmech. Tím se doplňují obvyklé dva základní pohledy, tj. uživatelský („jízda autem“) a technologický („pohled pod kapotu“).
Výklad důsledně vychází z konkrétních příkladů a příběhů, od nichž budeme směřovat k potřebným zobecněním. Důraz se klade na samostatnou práci, jak formou drobných aktivit během seminářů, tak v podobě samostudia doporučené literatury.