1. Literární systém pre- a post-digitální éry; očekávání spojená s nástupem internetu
2. Elektronická literatura (digitální poezie, hypertexty, počítačově generová literatura)
3. Projekty společného psaní (blogové romány na pokračování, literatura na sociálních sítích…)
4. Amatérská literatura na internetu
5. SMS, e-mail a literatura
6. Literatura a počítačové hry
7. Konceptuální psaní
Hlavním tématem kurzu jsou změny, jimiž prošla literatura a literární kultura v souvislosti s rozšířením nových médií. Základním metodologickým rámcem bude koncept remediace, který umožňuje mediální změnu uchopit jako obousměrný proces, jehož nositelem jsou jak nová média, tak média starší, která jsou nucena na proměnu mediálního diskurzu reagovat.
Vybrané literární jevy budou proto sledovány v relativně širokém diachronn ím kontextu nejednou sahajícím až do devatenáctého století. Výchozím materiálem budou vybrané příklady z oblasti české literatury, které budou ovšem prezentovány v nadnárodním kontextu.
Společně budeme hledat odpovědi např. na tyto otázky: V čem se liší způsob tvorby a zveřejnění literárního díla v podobě textu digitálního a tištěného? Jak se změnila pozice čtenáře v prostředí interaktivních médií? Je vztah české literatury k novým médiím v nadnárodním kontextu v něčem specifický? A jde skutečně o revoluční změny, nebo jen o obměny starších literárních forem přenesených do nového prostředí?