Sylabus kurzu
Animace v kontextu umění a zábavního průmyslu. Zasazení současného stavu do historického a geografického rámce. N ástin problematiky produkční pipeline. Rozdíly pipeline dle povahy projetku. Typy a techniky animace.
Mystický vs. utilitární tvůrčí impulz. Vývoj a design postav v kontextu produkce. Concept-art a jeho místo v produkci. Digitální výtvarné postupy.
Od námětu ke scénáři, přes storyboard, po animatic. Možnosti previsualizace. Styčné plochy živé akce a animace.
Základní animační principy (timing and spacing). 2D vs. 3D. Stručné seznámení s 12 principy animace a jejich historickým kontextem. Klasické 2D digitální animační postupy.
Keyframe animace. Základní seznámení s principy digital cutout. Sprite-sheet. FK vs. IK. Curve editor.
Teorie 3D animace - hyper loutka, mimesis a uncanny valley. Základní principy a nástroje pro 3D animaci. Standardní workflow při animaci 3D charakterů - design, modeling, texturing, rigging, animace, simulace, shaders, rendering.
Základní seznámení s 3D editorem a 3D animačními nástroji.
Animace 3D postavy. Problematika rigu a práce s rigem, procedurální rig, Human IK.
Vyhlídky 3D animace. Teoretické i praktické rozdíly mezi filmovou a herní animací. VFX animace. Mocap metody a postupy. AI a fyzikální simulace v animaci.
Budoucnost animačních nástrojů a animace obecně. VR a AR. Budoucnost concept-artu a nástrojů pro previsualizaci.
Sylabus semináře návrh námětu, postav a prostředí. výroba storyboardu bouncing ball (hand drawn 2D) soft bouncing ball (2D keyframed), animace paže FK a IK bouncing ball ( 3D keyframed)
Jednoduchá animace postavy (3D)
Kurz seznámí studenty se základní terminologií, principy a workflow při produkci 2D a 3D animovaných děl. Rámcově se bude věnovat celkovému postupu a jednotlivým výrobním fázím od prvotního námětu po finální realizaci.
V rámci kurzu budou osvětleny základní animační principy. Důraz bude kladen na pochopení podstaty a povahy tohoto druhu kreativní činnosti.
Kurz se rovněž zaměří na softwarová řešení a požadavky z perspektivy koncového uživatele, tj. animátora, tvůrce, umělce, výtvarníka atp. V průběhu kurzu si studenti na sérii cvičení prakticky vyzkouší realizaci krátké animace.