Kurz se zaměřuje na problematiku informační agresi Kremlu, především s jejími projevy na mezinárodní scéně po událostech na Majdanu a anexi Krymu, jedna přednáška bude věnovaná i historii dezinformačních operací za Studen é války a před rokem 2013.
Pozornost bude věnována informačním operacím zaměřeným na volby, ať už jde o notoricky známé případy typu amerických prezidentských voleb v roce 2016, nebo méně medializované případy pro-kremelských dezinformací ovlivňujících referenda v Katalánsku, Skotsku a Holandsku; i dlouhodobější, ne-volební kampaně zaměřené na témata, která mají potenciál dlouhodobě ovlivňovat politické klima v cílové zemi - jako třeba kampaně zaměřené na uprchlickou krizi nebo LGBT otázku. Závěrečná třetina kurzu bude věnovaná opatřením, kterými se napadaná publika (ať už jde o vládní, mezinárodní, či nevládní aktéry) informační agresi brání.
Podrobný přehled témat hodin: 15.2. intro základní terminologie proč "informační agrese" proč jen Kreml a prokremelské operace proč to Kreml dělá kdo a co je cílem 22.2. historie: Protokoly Sionských mudrců, Operace Důvěra, mandelinka bramborová, Hitlerův Papež, Operace Infektion
Bronzový voják 2007
Gruzie 2008 1.3. obnovení informační konfrontace: Maidan, Krym, Donbas, export mimo Rusko a jeho "sféru vlivu"
Ruský základ dezinformačního ekosystému, část 1 (Kreml, armáda, speciální složky a tajné služby, média a pseudomédia, GONGOs, trollí továrna) 8.3.
Ruský základ dezinformačního ekosystému, část 2 (Kreml, armáda, speciální složky a tajné služby, média a pseudomédia, GONGOs, trollí továrna) 15.3. neruské součásti dezinformačního ekosystému (proxies, extremisté, užiteční idioti, etc.) operace v Africe spolupráce s Čínou
"Praní špinavých informací" 22.3. dezinformační kampaně zaměřené na volební procesy 29.3. nevolební dezinformační kampaně (MH17, migrace, LGBT, Litvinenko, Skripal, Navalny, WADA, WW2, Bílé Helmy, Columbia Chemicals; socha maršála Koněva) mechanismus "zlého doktora" - dlouhodobé využívání a přiživování štěpících témat, které lze využít i v době volební kampaně: otázky minorit, migrace, anti-EU / anti-Západ / anti-elity, separatismus, anti-demokracie atakování těch, kdo podobné praktiky rozkrývají 5.4. - Velikonoční Pondělí 12.4.
Protiopatření, Linie první: dokumentace včetně dokumentování efektů / úspěchu / dopadů - jak kampaní dezinformačních, tak protiopatření 19.4.
Linie druhá: navyšování povědomí o hrozbě 26.4.
Linie třetí: Opravování slabin v informačním prostoru 3.5.
Linie čtvrtá: trestání, odrazování, limitování informačních agresorů 10.5. závěr
V průběhu tohoto jedno-semestrálního kurzu se seznámíme se základními termíny a charakteristikami informační agrese Kremlu, především s jejími projevy na mezinárodní scéně po událostech na Majdanu a anexi Krymu. Budeme se věnovat základům dezinformační kampaně, tedy ruskému dezinformačnímu ekosystému, roli Kremlu, armády a tajných služeb, úloze pseudomédií a GONGOs; a také "exportní" části dezinformačního ekosystému, která míří na publika mluvící jinými jazyky než ruštinou a která využívá lokálních pseudomédií, proxies, i užitečných idiotů.