Soubor přednášek zabývajících se výzkumem a interpretací složitých terénních situací, zejména komplikovaných stratigrafií, typických např. pro středověké lokality.
-Z teoretického hlediska bude charakterizován vznik komplikovaných stratigrafií, definovány základní stratigrafické zákony a stratigrafické vztahy.
-Na ně naváže výklad o možnostech zobrazení těchto vztahů formou tzv. Harrisova diagramu, o jeho konstrukci ručně i pomočí počítače, o interpretaci takto zobrazených vztahů a jejich propojení s chronologií naleziště.
-Probrána budou také jednotlivá základní nálezová prostředí a jejich vypovídací hodnota ve vztahu k složitým nálezovým situacím.
-V části věnované tzv. formulářové archeologii bude vyložen vznik, vývoj a současný přehled o dokumentaci základních terénních zjištění pomocí systému formulářů a klíčových slov jako předpoklad uspořádání zjištěných skutečností pomocí databází a možností zpracování a interpretace pomocí počítačů.
-Podle možnosti bude provedena také instruktáž přímo v terénu.
Požadavky na atestaci: základní přehled o problematice složitých stratigrafií (stratigrafické zákony a stratigrafické vztahy), postup konstrukce Harrisova diagramu, základní pojmy formulářové archeologie.
Programem kurzu je současná právní úprava archeologie, archeologických výzkumů a nakládání s archeologickými nálezy (legislativa ČR, mezinárodní konvence apod.). Dalšími tematickými okruhy jsou památková péče, archeologická památková péče a management archeologického dědictví, dále základní a speciální administrativa a organizace v archeologii.
Zahrnuty jsou i vybrané občanskoprávní a ekonomické aspekty archeologické práce a základní pravidla zpracování odborných publikací.