Přednášky začínají složitou situací v závěru doby stěhování národů a nástinem klíčových migrací obyvatel v 6. století, na jejichž pozadí lze pochopit příchod Slovanů do střední Evropy. Následuje vysvětlení problému etnogeneze a nástin hmotné kultury spojené s nejstaršími Slovany na Ukrajině. V přednáškách je využito archeologických (hmotných) i dalších pramenů z území České republiky, Slovenské republiky, Polska , případně dalších středoevropských území (Karpatská kotlina). Je akcentován vztah archeoplogie a výpovědi písemných pramenů. Nakonec je vyložena důležitá strukturální proměna společnosti v závěru 8. století a na počátku 9. stol. (budování hradišť,změna pohřebního ritu, výrazné prosazení společenské elity apod.).
Tématické okruhy
-Problémy hledání slovanské pravlasti, etnogeneze Slovanů, migrace
-Třídění/ periodizace raného středověku a její vývoj
-První Slované v Čechách -osady, strategické polohy- Březno-Roztoky
-Časně slovanská pohřebiště- Břeclav-Pohansko, Čakajovce
-Sámova říše, avarský kaganát, jejich hmotná kultura
-Slované a Avarský kaganát v 8. století, doklady existence společenských elit
-Vznik a podoba nejstarších hradišť (Doubravčice, Klučov, Mikulčice, Olomouc)
-Pohanství a mýty starých Slovanů, případný odraz v archeologických pramenech
Požadavky k atestaci: Základní přehled o problémech 6- 8. stol., znalost pramenné základny (včetně klíčových písemných zpráv) a příslušné hmotné kultury, chronologie, znalost příslušné literatury.
Přednáška nastiňuje složitou situaci v závěru doby stěhování národů a klíčové migrace obyvatel v 6. století, na jejichž pozadí lze pochopit příchod Slovanů do střední Evropy. Dále vysvětluje problém etnogeneze a předkládá základní přehled hmotné kultury spojené s nejstaršími Slovany na Ukrajině.
Dále se pak zabývá důležitou strukturální proměnou společnosti v závěru 8. století a na počátku 9. stol. (budování hradišť,změna pohřebního ritu, výrazné prosazení společenské elity apod.).