Sylabus:
- Úvod - doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc., PhDr. Zuzana Bláhová, Ph.D.: Předmět studia. Základní pojmy (archeologická kultura aj.). Metodologie (archeologická heuristika, kritika, chronologie aj.). Mezioborová spolupráce.
- Starší a střední doba kamenná (paleolit a mezolit) - doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.: Základní chronologické rozdělení, vývoj materiální kultury. Významné evropské a domácí lokality. Výtvarné projevy v mladém paleolitu.
- Mladší doba kamenná (neolit) - doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.: Příčina a průběh přechodu k zemědělství. Neolitizace Evropy, nejstarší zemědělské kultury v ČR a SR. Archeologické prameny k poznání životního způsobu.
- Pozdní doba kamenná (eneolit) - PhDr. Miroslav Dobeš: Nová etapa v rámci výrobního hospodářství. Přehled hlavních archeologických kultur v Evropě a v ČR a SR. Progresivní a okrajové oblasti.
- Doba bronzová - PhDr. Zuzana Bláhová, Ph.D.: Archeologický přehled. Periodizace doby bronzové. Osídlení Evropy, datování, hlavní kulturně historické oblasti.
- Doba bronzová - PhDr. Zuzana Bláhová, Ph.D.: Kulturně historický přehled. Způsoby bydlení, hospodářství, počátky řemesel a dálkového obchodu, doklady kultu, sociální organizace.
- Doba halštatská a laténská, rozvoj a úpadek laténské kultury - doc. PhDr. Vladimír Salač, CSc.: Periodizace doby železné, změny v hospodářství a životě společnosti v období halštatském. Výroba železa, těžba surovin, směna. Společenská diferenciace, kontakty stř. Evropy se Středomořím a jinými oblastmi. Formování keltského etnika a laténské kultury. Keltská oppida, zánik keltské civilizace.
- Počátky Germánů a doby římské - doc. PhDr. Lubomír Košnar, CSc.: Periodizace doby železné, římské a doby stěhování národů. Expanze Germánů a jejich konfrontace s římskou říší, význam římského limitu.
- Doba ř ímská a doba stěhování národů - doc. PhDr. Lubomír Košnar, CSc.: Archeologické poznatky o „barbariku“ v době římské - osídlení, hospodářství, pohřbívání , náboženství, sociální organizace. Germánské kmeny a vznik kmenových svazů. Nástin historického vývoje a archeologických památek doby stěhování národů.
- Vstup Slovanů do evropských dějin - PhDr. Ivo Štefan, Ph.D.: Příčiny a průběh slovanské expanze. Ekonomická, kulturní a politická situace na územích nově osídlených Slovany.
- Evropa na prahu doby historické - PhDr. Ivo Štefan, Ph.D.: Počátky států ve střední, severní, východní Evropě a na Balkánu a přínos archeologie k jejich poznání.
- Archeologie středověku 1-2 - PhDr. Tomáš Klír, Ph.D.: Archeologie středověku a její příspěvek k historii středověku. Prameny, metody, hlavní témata řešená v ČR.
Přednáška seznamuje se základní problematikou dějin pravěku od počátků lidské kultury do období středověku.
Tématicky rozsáhlá přednáška je koncipována do následujících okruhů:
• Proměny přírodního prostředí, vztah k lidským aktivitám. Rekonstrukce vývoje člověka a jeho rozšíření.
• Základní etapy vývoje lidské společnosti ve starší době kamenné (paleolitu).
• Rozvoj lidské kultury od počátků zemědělství v Evropě. Vývoj v mladší a pozdní době kamenné (neolitu a eneolitu).
• Počátky řemeslné výroby, směny a utváření větších kmenových celků v době bronzové.
• Problém formování hlavních indoevropských etnik
• Kulturní nivelizace v době železné. Okruh halštatského slohu, vztah k Itálii, ke klasickému Řecku; Skytové a
Thrákové. Počátky keltské kultury a její rozvoj. Germánské a baltské kmeny.
• Vývoj Evropy po změně letopočtu. Římské impérium a barbaři. Pohyby germánských kmenů, důsledky vpádu
Hunů do Černomoří.
• Expanze slovanských kmenů, jejich vývoj ve střední a jižní Evropě. Počátky raně středověkých státních útvarů.
• Úloha středověké archeologie.