Diskutovány budou jednotlivé druhy arch. pramenů a jejich interpretace z hospodářského hlediska.
Ve formě referátů budou probírány hospodářské činnosti: např. zemědělství, lov, tě žba a zpracovávání surovin, produkce keramiky, kovových, kamenných, kostěných, skleněných a jiných artefaktů. Předmětem zájmu budou technologické postupy zjišťované na základě archeologických nálezů, v první řadě ovšem půjde o problémy organizace výroby a distribuce surovin, polotovarů i hotových produktů. Jedním ze stěžejních témat bude pravěký obchod - jeho aktuální stav poznávání a poznání.
Protože hospodářský a společenský systém se vždy úzce prolínaly, nebude se seminář vyhýbat ani tématům uspořádání společnosti - sociální struktura, společenské elity, kult, centrální místa atd. U těchto témat bude zkoumán především jejich vztah k hospodářství.
V semináři budou pro mladší období hodnoceny i písemné prameny k výše uvedeným tématům, které budou srovnávány s prameny archeologickými.
Studovány budou rovněž etnografické a kulturně antropologické práce a jejich přínos pro poznávání hospodářství v pravěku.
Kromě odborných cílů je hlavním záměrem semináře naučit studenty kvalitně ústně i písemně formulovat problém a vyjádřit na něj svůj názor.
Součástí semináře bude exkurze na lokality významné z hlediska hospodářství.
Seminář je zaměřen na výpovědní hodnotu archeologických pramenů pro poznávání pravěkého hospodářství.