Kurs má povahu prosemináře. Navazuje na Úvod do archeologie pravěku 1.
Poskytuje úvod do studia archeologie se zaměřením na období pravěku. Seznamuje studenty se základy odborné práce, připravuje je na jejich vlastní badatelskou i publikační činnost.
Těžištěm je orientace v archeologických pramenech, způsobech jejich třídění a zpracování. Dovednosti a znalosti se získávají a upevňují formou diskusí, testů a referátů.
Studenti průběžně prezentují seminární práce a osvojují si tak návyky a dovednosti potřebné k vystupování na odborných fórech. Ukončuje se závěrečným zápočtovým testem. 1.
Zadání seminární práce (osobnost české archeologie a významná lokalita s ní spjatá). Referáty prezentují studenti postupně v průběhu semestru.
Test – poznávání základních druhů stromů a kulturních rostlin. 2. Zpracování nálezové zprávy – struktura, základní literatura.
Zad ání souborů. 3. Archeologické prameny, archeologický nález jako pramen (specifika problematiky v archeologii). 4.-5.
Archeologické prameny – morfologie a slovní popis keramiky. 6.-7. Metody zpracování velkých keramických souborů, formalizovaný popis keramiky. 8.-9.
Keramika – základy kresebné a fotografické dokumentace, příprava obrazových příloh publikací. 10.-11. Archeologické prameny – morfologie a klasifikace bronzové industrie, další kovové artefakty. 12.
Archeologické prameny – kostěná a parohová industrie. Test ze zeměpisu střední Evropy. 13.
Závěrečný zápočtový test.