Seminář pro archeologii středověku a raného novověku 1 se zaměřuje na vybraná problémově pojatá témata archeologie 6.-17. století, řešená v rámci českých zemí i v širším evropském kontextu. Výběr těchto témat souvisí s hlavními poznávacími možnostmi archeologie, jakož i s aktuálními otázkami oboru. K tématům, která zůstávají dlouhodobou programovou součástí, proto patří: otázka počátku Slovanů, postup osídlování českých zemí, počátky elity, christianizace a její archeologický odraz, rané etapy státu, teritorializace pozemkové šlechty, proměna
českých zemí ve 13. (14.) století, každodenní život v městském i venkovském prostředí, změny hmotn é kultury na prahu novověku atd.
Program semináře zároveň zahrnuje problematiku archeologické památkové péče, vztah mezi archeologií a veřejností apod. Diskuse o daných tématech se soustřeďuje na smysl zvolených otázek, na podstatu poznávacích kroků, na konstrukci argumentů a protiargumentů, na vztah archeologické výpovědi k dalším druhům historického svědectví.
Konkrétní semestrální program tvoří problémové bloky stanovené se zřetelem k aktuální problematice archeologie středověku a k povaze zadaných studentských prací.