Přednáška se soustřeďuje na následující témata:
-Středověká hmotná kultura a základní přístupy k jejímu studiu. Možnosti a meze archeologického poznání, transformační procesy a jejich důsledky. Smysl studia středověké každodennosti.
-Keramika a její význam pro archeologické studium. Základní schéma vývoje hrnčířství - zejm. technologie a tvarový sortiment, problematika výrobní specializace, způsoby směny. Evropské souvislosti. Keramika jako opora chronologie, povaha její výpovědi. Kulturně historické svědectví kuchyňské a stolní keramiky. Dlaždice. Kachle (technologie, morfologie, chronologie, kulturně historická výpověď).
-Sklo. Technologie výroby, povaha výrobních areálů, druhy skel a jejich tvarový sortiment. Otázky sociální indikace.
-Kovové předměty, jejich místo ve středověké kultuře, povaha archeologických dokladů.
-Předměty ze dřeva, jejich charakteristika a hlavní vývojové tendence. Středověk jako ?doba dřevěná?, archeologický odraz této skutečnosti.
-Předměty z kůže.
-Předměty z kosti.Vzhledem k rozsahu témat se přednáška zaměřuje na problémově pojaté vybrané kapitoly, k předpokladům atestace patří i znalost doporučené literatury.
Vybraná aktuální témata evropské archeologie vrcholného středověku (např. keramika jako indikátor kontaktu mezi územími; sociální interpretace artefaktů a objektů z pohřebišť; duchovní kultura a její odraz v hmotných pramenech; zemědělská technologie středověku; městské a vesnické řemeslo). Tato témata se budou podle proměn evropského bádání v jednotlivostech obměňovat.
Cílem je seznámit studenty s aktuálním stavem a proměnami evropského bádání v jedné ze základních oblastí archeologie středověku.