Doba halštatská a doba laténská zaujímají zhruba posledních osm století starého letopočtu. Dvousemestrální kurz dává přehled současného stavu poznání tohoto úseku pravěku v českých zemích, které představují prostorové těžiště přednášek, a v okolních zemích ? dolní Rakousko, Bavorsko, Sasko, Slezsko a Slovensko.
Kurz poskytuje i základní nástin vývoje Evropy v předřímské době železné. Významné téma představují kontakty střední Evropy s antickým světem.
Posluchači jsou seznámeni s chronologií tohoto období i s metodami, kterými se vytváří, s vývojem hmotné kultury a s hlavními archeologickými lokalitami a stavem jejich výzkumu. Přednášky předkládají názory na vývoj společnosti v době železné na základě studia hmotných pramenů i s metodami, kterých se při tom užívá.
Součástí kurzu je seznámení se způsobem produkce potravin i s technologiemi výroby základních surovin a nástrojů (železo, neželezné kovy, kamenictví, hrnčířství apod.). Přednášky obsahují nástin využívání písemných pramenů pro poznávání dějů ve střední Evropě v době železné.
Keltové a Germáni, problematika určování etnicity pravěkého obyvatelstva.
Základní obraz vývoje etnik a kultur především na území šíře pojaté střední Evropy ve starší a mladší době železné. Ve starším období je těžištěm výkladu západohalštatský i východohalštatský okruh, včetně jejich kontaktů s antickým světem a zásahů z východu (Kimmeriové, Skytové, trácká kultura).
V mladším období je věnována pozornost počátkům Germánů (kultura jastorfská), zvláště však formování a rozvoji laténsko kultury a mimoto územím, kde se uplatňoval výrazný laténský vliv (przeworská a zarubiněcká kultura starších fází).