Doba římská a doba stěhování národů představuje na území, na něž je v přednášce soustředěna pozornost (šíře pojatá střední Evropa a jižní část sev. Evropy) přibližně období od posledních desetiletí starého letopočtu do sklonku 6. století. Někde jsou ovšem odlišnosti v pojetí a označení dílčích úseků a v jejich periodizaci (v západnějších oblastech např. na dobu stěhování národů s počátky již ve 2. půli 3. stol. navazuje od 2. půle 5. do konce 7. stol. doba merovejská). Hlavní součást obyvatelstva na uvedeném území mimo římskou svrchovanost představovaly germánské kmeny, které se zformovaly zvláště v posledních pěti staletích př. Kr. a uhájily svou neodvislost. Mimoto je však mnohde třeba počítat s podílem místního obyvatelstva zvláště keltského i předkeltského a se zásahem kočovníků (Sarmati, Hunové) a v závěrečném období i nomádských Avarů a také Slovanů. Na pozadí hlavních historických dějů seznamují přednášky s ranými památkami Germánů v oblastech jejich etnogeneze a zaměřují se pak na specifické archeologické projevy v jednotlivých kulturně-geografických okruzích ve starší a mladší době římské, s důrazem na nálezy, osvětlující strukturu osídlení a společnosti. Archeologická problematika doby stěhování národů a staršího merovejského období je představena ve spojitosti s oblastmi a památkami kmenových svazů.
Tématické okruhy
-Etnogeneze Germánů. Kultura jastorfská. Rozdělení germánských kmenů.
-Severní část labskogermánského okruhu. Starší sídla a kultura Langobardů.
-Germáni při Severním moři. Významné poznatky o sídlištích a jejich specifický typ ? vurty. Šlesvicko-Holštýnsko.
-Germáni na Rýnu a Vezeře. Památky augustovského období, římský limit, spojitost s labskogermánskou oblastí ? západní Hermunduři
-Jižnější část labskogermánského okruhu, Semnoni, Hermunduři - Przeworská a wielbarská kultura
-Kmenové svazy (Alamani, Frankové, Durynkové, Sasové, Bajuvarové), jejich původ a jejich konfrontace s pozdní římskou říší
-Doba stěhování národů, hlavní migrace, archeologický obraz kultury
-Starší fáze merovejského období, vzestup franské říše. Sídliště rovinná a výšinná, pohřby nobility, řadová pohřebiště
Požadavky k atestaci: Obecné znalosti o historických souvislostech vývoje na pomezí římské říše v Porýní a v Podunají, o původu, rozdělení a území germánských kmenů, o hlavních událostech doby stěhování národů. Archeologické prameny, specifická naleziště a nálezy v různých kulturních okruzích a v prostředí kmenových svazů v době stěhování národů a starším merovejském období. Přehled o stavu bádání a hlavní příslušné literatuře.
Seznámení s hlavní nearcheologickou součástí pramenů pro dané období - historickými zprávami římského původu o evropském barbariku. Přehled zvláště o germánských kmenech, resp. kmenových svazech a jejich vývoji v konfrontaci s římskou říší a za doby stěhování národů.
Osnovou výkladu jsou pro dobu římskou okruhy kulturně příbuzných kmenů (Germáni při severním moři, Germáni při Rýnu a Vezeře, polabští Germáni a dal.), pro dobu stěhování národů kultura kmenových svazů či říší v sepětí s obecnějšími jevy (vlivy pozdní antiky a nomádského prostředí, rozvoj uměleckého řemesla, civilizace řadových pohřebišť, hroby velmožů apod.).