Základní schéma předmětu:
ZS: 1. Význam studia středověké hmotné kultury, archeologie mezi dalšími vědními obory. 2. Principy archeologické chronologie. 3. Archeologie nenalezeného, artefakty z organických materiálů. 4-6. Keramika - chronologie, technologické proměny, kulturně historická výpověď. 7. Kamenina, od technologie k sociální indikaci. 7.-8. Sklo, technologie, kulturně historické svědectví. 9.-10. Výroba a zpracování železa, morfologie artefaktů. 11. Artefakty a ekofakty. 12.- 13. Svědectví o každodenním životě různých sociálních prostředí.
LS: 1. Význam studia středověkého osídlení, krajina jako dlouhodobě utvářený systém. 2. Středověké sídelní procesy, jejich dlouhodobé dědictví. 3.-5. Proměny středověké vesnice u nás, ve střední Evropě a v Evropě. 6.-8. Sídla mocných, význam jejich archeologického studia. České země a evropský kontext. 9.-12. Archeologie měst, předpoklady vzniku měst mladšího středověku, každodenní život středověkého města. 13. Montánní archeologie, těžební areály a jejich sídelní kontext
Předmět dále rozvíjí znalosti studnetů o problematice archeologie středověku v evropských souvislostech.
Přednáška se soustřeďuje na problémově pojatá klíčová témata české a evropské archeologie středověku. Na prezentaci témat se podílejí i studenti, kteří představují vybranou literaturu. Součástí předmětu je diskuse o různých poznávacích přístupech. Výuka v ZS se soustřeďuje na témata související se studiem hmotné kultury, LS je vyhrazen sídelně archeologické problematice.