Absolvent předmětu by měl být schopen integrovat poznatky dílčích disciplin do sociálního a ekonomického vývoje jednotlivých regionů a následně do historických souvislostí. Zároveň by měl zvládnout kritickou analýzu poznatků zpřístupňovaných jednotlivými dílčími obory, především historií, etnografií, toponomastikou a sídelní geografií. V rámci předmětu budou probírány dosavadní poznatky české a evropské medievistiky, výsledky regionálních sond a diskutovány aktuální otázky.
Výuka v ZS bude zaměřena na:
(1) základní přehled koncepcí a řešených témat
(2) výklad metod používaných dějinami osídlení
(3) cvičení v kritickém zacházení s písemnými prameny a odbornou literaturou (zejména historie) 1. Úvod. Přehled koncepcí a řešených témat. Postavení studia dějin osídlení v rámci české a evropské medievistiky. Přínos k poznání společenského, kulturního a hospodářského vývoje. 2.-3. Starší česká a německá historiografie. 4. České dějiny osídlení v kontextu evropské historiografie. 5.-6. Dějiny osídlení, historická a sídelní geografie, environmentální dějiny. 7.-8. Problematika sídelního postupu a tzv. německé kolonizace. 9. Význam studia strukturálních změn. 10.-11. Dějiny osídlení a koncept tzv. středověké proměny. 12. Dějiny osídlení a koncept tzv. krize pozdního středověku. 13. Dějiny osídlení a koncept regionálně rozdílného vývoje střední Evropy v mladším středověku a raném novověku.
Náplní předmětu je problematika komplexně pojatých dějin středověkého osídlení, s přesahem do raně novověkého období. V rámci přednášky bude ukázán význam řešení sídelně-historických problémů pro poznání společenského, kulturního a hospodářského vývoje Českých zemí v evropských souvislostech, s důrazem na klíčové období středověké proměny jako děje dlouhého trvání (6.-14. století).
Předmět má výrazně interdisciplinární charakter a propojuje přístupy příbuzných společenských a částečně také přírodních věd, zejména historie, archeologie, kulturní antropologie a geografie.