Sylabus (zimní semestr): 1. Úvod do studia českého středověku 2. Stěhování národů, situace v Čechách a na Moravě v 9. století 3. Mezinárodní situace; Velká Morava 4. Počátky českého státu 5. Přemyslovci - role dynastie v dějinách 6. Správa a hospodářské základy raného českého státu 7. Stát, dynastie a církev 8. Český stát a středověká Říše 9. Královské tituly a jejich význam 10. Politický vývoj 11. a 12. století 11. Transformace 13. století, domácí a zahraniční impulzy 12. Počátky měst a městského zřízení, emfyteuze 13. Poslední Přemyslovci
Sylabus (letní semestr): 1. České království v Evropě kolem roku 1310. 2. Jan Lucemburský - král, rytíř a diplomat. 3. Územní a dynastická politika Jana Lucemburského. 4. Římská koruna pro Karla Lucemburského a jeho nástup na český trůn. 5. Královský dvůr, rituály a symboly. Kultura a vzdělání 6. Česká společnost 2. poloviny 14. století. 7. Koruna království českého v představách Karla IV. Územní rozmach a státoprávní opatření. 8. Neklidná léta vlády Václava IV. 9. Reformní proudy v Čechách na přelomu 14. a 15. století. 10. Husitské hnutí, programy a vyznění 11. Obnova České koruny Jiřím z Poděbrad 12. Král a stavy. Partikulární rysy zemského stavovství. 13. Pronikání humanismu a renesance na území České koruny.
Hlavním cílem předmětu, který se skládá z přednášky a cvičení, je seznámit posluchače se základními problémy vývoje českého státu, společnosti, hospodářství a kultury v období středověku (9. - poč. 16. stol.) a ve středoevropském kontextu. Důraz je kladen na základní otázky historického vývoje českého území v kontextu celého regionu střední Evropy, v klíčových úsecích Evropy jako celku (doba posledních Přemyslovců, Karla IV., husitství aj.).
Přednášky i cvičení vycházejí z aktuálních poznatků současné medievistiky a vlastních badatelských výsledků vyučujících. Seminář dále slouží jak k získání praktických znalostí z práce s tištěnými prameny a jejich interpretací, tak k práci s odbornou literaturou.
Posluchači jsou vedeni k využívání všech typů pramenů, včetně ikonografických, uměleckých apod.