1. Předmět, systematika a metody fyzické antropologie a paleoantropologie.
2. Dějiny fyzické antropologie a paleoantropologie.
3. Biologická a kulturní evoluce.
4. Člověk v perspektivě primatologie, sociobiologie a evolučních věd.
5. Evoluce primátů a první homininé.
6. Přehled hominizačních teorií.
7. Archaičtí homininé (Sahelanthropus, Orrorin, Ardipithecus).
8. Evoluce rodu Australopithecu .
9. Homo habilis a geneze lidské kultury (oldovanská kultura) 10 Homo ergaster/ erectus a šíření lidské kultury (acheulská kultura)
11. Homo neanderthalensis a mousterská kultura
12. Vznik a šíření anatomicky moderního člověka
13. Mladopaleolitické kultury, pravěké umění a materiální technologie.
V předmětu paleoantropologie budou studenti seznámeni s dějinami, tematickými okruhy, metodami a systematikou paleoantropologie jako vědy studující biologickou variabilitu lidského rodu v čase a prostoru. Zvláštní pozornost bude věnována aplikaci interdisciplinárního přístupu k evoluci lidského rodu, zejména přínosu genetiky, primatologie a archeologie.
Cílem kurzu je analyzovat antropogenezi z hlediska vzniku kultury jako třídy prostředků a mechanismů, jejichž prostřednictvím se lidský rod adaptoval k vnějšímu prostředí. Fenomén kultury bude studován z antropologického a archeologického hlediska jako třída artefaktů, sociokulturních regulativů a idejí v kontextu vzájemného vztahu biologické a kulturní evoluce. Smyslem jednotlivých přednášek je postihnout kulturu jako unikátní adaptační nástroj a specifickou nadbiologickou vrstvu reality, která zásadním způsobem ovlivňuje vztah člověka k přírodě a všem živým systémům na naší planetě.