Sylabus je inovován v rámci projektu „Podpora pregraduálního vzdělávání budoucích učitelů na UK “ reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_068/0016093, realizovaného v rámci OP VVV. https://opvvv.msmt.cz/media/msmt/uploads/OP_VVV/Pravidla_pro_publicitu/logolinky/Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.jpg
Zapracované změny oproti pilotní verzi jsou promítnuty v rozšířené podobě sylabu.
Téma 1: Diverzita jako klíčový prvek kultury a pedagogické přístupy k ní
Téma 2: Diverzita jako výsledek sociální diferenciace a stratifikace
Téma 3: Speciální a individuální potřeby jako faktor výchovně-vzdělávací diverzity
Téma 4: Diverzita jako odraz etnické a kulturní plurality
Téma 5: Rasa jako faktor výchovně-vzdělávací diverzity?
Téma 6: Gender jako faktor výchovně-vzdělávací diverzity
Téma 7: Jazyková odlišnost jako faktor výchovně-vzdělávací diverzity
Téma 8: Diverzita pocházejíci z náboženské plurality
Výstupy absolventů:
Vědomosti: Orientovat se v konceptech multikulturní vzdělávání - inkluzivní vzdělávání - kulturně citlivé vyučování; Znát sociální stratifikaci ve školní třídě, její vliv na školní učení a chování a efektivní přístup učitelů; Orientovat se v problémech náboženské diverzity a symboliky na školách; Znát povahu etnické diverzity v českém školním prostředí, její peer charakteristik a charakteristik selekce ve školní třídě; Znát faktory tvorby rasových předsudků a příklady rasové diverzity na českých školách; Vnímat genderovou podmíněnost vzdělávacích výsledků a vzdělávaní na českých školách; Orientovat se v druzích speciálních a individuálních potřeb, znát status žáka se speciální potřebou v školní třídě a optimální přístupy učitele k žákům s vybranými speciálními potřebami; Znát rozsah jazykové diverzity v českých školách, specifika jazykové školní socializace, orientovat se v míře jazykových kompetencí cizinců.
Dovednosti: Uplatnění "rovnostářské gramotnosti" (equity literacy), jejímž prostřednictvím pedagog posuzuje každé své rozhodnutí a volí vhodný pedagogický přístup na základě optiky rovnosti; Citlivost na existující podoby diverzity ve školním prostředí; Schopnost reflektovat sociální, etnické, kulturní, náboženské, genderové, individuální a jazykové diference v konkrétní školní třídě; Způsobilost volit a uplatňovat inkluzivní pedagogické praktiky; Adekvátně situačně rozhodovat.
Předmět poskytuje znalostní bázi o druzích a typologiích vzdělávací diverzity, se kterou se frekventanti mohou setkat ve výchovných a vzdělávacích situacích. Daný modul směřuje i k postojovému nastavení frekventantů.
Toto postojové nastavení tvoří základ rozličných přístupů k rozmanitosti ve vzdělávání a zároveň klade základy jejich systematického používání -multikulturalismus, interkulturalismus, transkulturalismus, či novější přístupy jako "kulturně citlivé vyučování" (Gay 2013). Frekventanti si tak budou moci budovat takové postojové nastavení, jaké je blízké jejich vnímání diverzity.