ZS 1.Úvod do problematiky portugalských psaných literatur. Literatura a jazyk.
Literatura a národn í/kulturní společenství. 2.O povaze (specifičnosti) portugalské literatury. Její materiální a duchovní podmínky, uzlové body v procesu utváření národní a kulturní identity. 3.Literatura portugalského středověku.
Vymezení období a úskalí periodizace. Ohniska a proudy středověké kultury na Iberském poloostrově. 4.Galicijsko-portugalská lyrika.
Středověká výpravná próza. 5.Podzim portugalského středověku. Portugalské kronikářství a Fernao Lopes. 6.Vznik portugalského dramatu a Gil Vicente.
Cancioneiro Geral. 7.Rozkvět portugalské dvorské kultury, rozkvět renesance a humanismu. Základní stylové vymezení období (medida velha x medida nova).
Sá de Miranda. Bernardim Ribeiro.
António Ferreira. 8.Tradice Obecného zpěvníku, styl klasický a styl palácový. Luís de Camoes.
Literatura zámořských objevů a Fernao Mendes Pinto. 9.Ideologie a praxe protireformace. Literární manýrismus. 10.Baroko a jeho stylové konstanty.
Význam obnovení portugalské suverenity. António Vieira.
Francisco Rodrigues Lobo. Barokní akademie a Francisco Manuel de Melo. LS 1.
Klasicistní a osvícenské tendence. Arkadismus.
Préromantismus. Problém "odrodilců". 2.
Romantismus. Dialektika evropského a národního, národní minulosti a současnosti.
Herculano a Garrett. 3. Národní divadlo.
Romantický román ze současnosti. Almeida Garrett.
Castelo Branco. 4. Realismus: generace 70. let.
Společenská angažovanost. Antero de Quental. 5.
Eça de Queirós - od romantismu k reflektované dekadenci. 6. Předchůdci moderní poezie a prózy na přelomu 19. a 20. století.
Cesário Verde. Symbolismus.
Raul Brandao. Saudosismus. 7.
První modernismus. Revue Orpheu. 8.
Fernando Pessoa a heteronymie. 9. Druhý modernismus: revue Presença.
Spor o angažované umění a neorealismus. 10.Literatura a diktatura: opozice, emigrace, integrita já. Proměny po roce 1974. 11.Problematika postkoloniální prózy. 12.Poezie 2. pol. 20. stol.
Přednášky realizované v češtině podávají ucelený přehled vývoje portugalské literatury od středověku po baroko (ZS) a od arkadismu po současnost (LS). Jejich cílem je seznámit posluchače s hlavními vývojovými obdobími této literatury a dát nahlédnout specifické problémy, které ji odlišují od jiných literatur evropského kulturního prostoru.
Nezbytnou součástí je vlastní četba studentů, bez níž nelze pochopit literární tradici a na jejím pozadí současnou literaturu.