2. Dopis králi Manuelovi o nalezení Brazílie Pera Vaze de Caminhy. Informativní literatura a literatura jezuitská. José de Anchieta a otázky přenosu křesťanství do podmínek Nového světa.
3. Společenský kontext brazilského baroka, jeho chronologie a geografie: \"baroko cukru\" a \"baroko zlata\". Brazilská literatura jako odnož literatury portugalské (Botelho de Oliveira) a jako sonda do nového světa (Gregório de Matos). António Vieira: Portugalec, Brazilec, Evropan. Vzdělavatelná próza. Barokní Akademie a jejich význam pro ustavení literárního systému.
4. Arkadismus Minas Gerais a otázka Zámořské Arkádie. Evropská konvence a brazilská realita: Cláudio Manuel da Costa. Tomás António Gonzaga: arkadik a romantický osud.
5. Narativní poezie arkadiků: Santa Rita Durão a Basílio da Gama.
6. Brazilský romantismus a cílené budování národní identity. Otázka literárního jazyka a otázka národního literárního hrdiny.
7. \"Generace\" brazilského romantismu. Národní romantismus Gonçalvese Diase. Sebestředná druhá romantická generace: Álvares de Azevedo, Junqueira Freire. Casimiro de Abreu.
8. Kondorská poezie Castra Alvese. Solitér Sousândrade.
9. Vznik brazilského románu. Městský román: Joaquim Macedo, Manuel Antônio de Almeida. José de Alencar a jeho románová mapa Brazílie.
10. Otázka reality a jejího literárního obrazu: Bernardo Guimarães, A. d’E. Taunay a tzv. regionalismus (Távora).
11. Brazilské romantické divadlo (Martins Pena, Gonçalves Dias, José de Alencar).
12. Synkretické období mezi romantismem a modernismem: realismus, naturalismus. Cesty k popisu společnosti na okraji západní kultury: Machado de Assis, Aluísio de Azevedo, Raul Pompéia.
13. Svérázný naturalismus Adolfa Caminhy. Myšlení o Brazílii: rasismus a jeho alternativy.
II. SEMESTR:
\r\n1. Poezie přelomu století: parnasismus, symbolismus. Nacionalismus a kosmopolitismus brazilské \"belle époque\". Olavo Bilac. \"Černá labuť\" Cruz e Sousa.
2. Premodernismus: přednosti a úskalí pojmu. Augusto dos Anjos. Euclides da Cunha a otázka jednoty brazilského národa. Lima Barreto, Monteiro Lobato, Graça Aranha.
3. Regionalistická próza (Simões Lopes Neto, Afonso Arinos, Valdomiro Silveira, Coelho Neto).
4. Brazilský modernismus v proměnách společnosti počátku 20. století. Kosmopolitismus a nacionalismus jinak: poezie brazilového dřeva; lidožroutské hnutí; zelenožlutí.
5. Hlavní představitelé prvního modernismu: Oswald de Andrade. Mário de Andrade. Manuel Bandeira. Raul Bopp.
6. Modernisté bez estetické revoluce: Carlos Drummond de Andrade. Cecília Meirelesová. Muirilo Mendes a Jorge de Lima. Mistr Vinicius de Moraes.
7. Brazílie na periferii modernity. Severovýchodní sociální román 30. let: Rachel de Queirós. Graciliano Ramos. José Lins do Rego. Jorge Amado. Gilberto Freyre a nové nastolení otázky literárního regionalismu.
8. Proměny literárního regionalismu. Érico Veríssimo, João Guimarães Rosa. Clarice Lispectorová.
9. Brazilská literatura druhé poloviny 20. století jako zrcadlo mnohosti kulturních světů I. Městská próza: Rubem Fonseca, João António, Dalton Trevisan.
10. Brazilská literatura druhé poloviny 20. století jako zrcadlo mnohosti kulturních světů II. Fantastická próza: Ligia Fagundes Tellesová, José J. Veiga a Murilo Rubião. 11. Moderní poezie. João Cabral de Melo Neto. Ferreira Gullar. Teorie a praxe konkretistické poezie. Marginální poezie.
12. Moderní a synkretické divadlo (Nelson Rodrigues, Ariano Suassuna, Guilherme Figueiredo, Dias Gomes).
13. Současná brazilská literatura a postmodernismus. Otázky \"kulturního průmyslu\". Brazilská populární hudba a literatura (Chico Buarque, Caetano Veloso). Fenomén Paulo Coelho.
I. SEMESTR:
1. Specifičnost brazilské literatury. Filologický přístup (Brazílie a Portugalsko, otázka jazyka) a amerikanistický přístup (Brazílie a Latinská Amerika, tématické konstanty). Možnosti periodizace.2. Dopis králi Manuelovi o nalezení Brazílie Pera Vaze de Caminhy. Informativní literatura a literatura jezuitská. José de Anchieta a otázky přenosu křesťanství do podmínek Nového světa.3. Společenský kontext brazilského baroka, jeho chronologie a geografie: "baroko cukru" a "baroko zlata". Brazilská literatura jako odnož literatury portugalské (Botelho de Oliveira) a jako sonda do nového světa (Gregório de Matos). António Vieira: Portugalec, Brazilec, Evropan. Vzdělavatelná próza. Barokní Akademie a jejich význam pro ustavení literárního systému.4. Arkadismus Minas Gerais a otázka Zámořské Arkádie. Evropská konvence a brazilská realita: Cláudio Manuel da Costa. Tomás António Gonzaga: arkadik a romantický osud.5. Narativní poezie arkadiků: Santa Rita Durão a Basílio da Gama.6. Brazilský romantismus a cílené budování národní identity. Otázka literárního jazyka a otázka národního literárního hrdiny.7. "Generace" brazilského romantismu. Národní romantismus Gonçalvese Diase. Sebestředná druhá romantická generace: Álvares de Azevedo, Junqueira Freire. Casimiro de Abreu.8. Kondorská poezie Castra Alvese. Solitér Sousândrade.9. Vznik brazilského románu. Městský román: Joaquim Macedo, Manuel Antônio de Almeida. José de Alencar a jeho románová mapa Brazílie.10. Otázka reality a jejího literárního obrazu: Bernardo Guimarães, A. d’E. Taunay a tzv. regionalismus (Távora).11. Brazilské romantické divadlo (Martins Pena, Gonçalves Dias, José de Alencar).12. Synkretické období mezi romantismem a modernismem: realismus, naturalismus. Cesty k popisu společnosti na okraji západní kultury: Machado de Assis, Aluísio de Azevedo, Raul Pompéia.13. Svérázný naturalismus Adolfa Caminhy. Myšlení o Brazílii: rasismus a jeho alternativy. II. SEMESTR:
1. Poezie přelomu století: parnasismus, symbolismus. Nacionalismus a kosmopolitismus brazilské "belle époque". Olavo Bilac. "Černá labuť" Cruz e Sousa.2. Premodernismus: přednosti a úskalí pojmu. Augusto dos Anjos. Euclides da Cunha a otázka jednoty brazilského národa. Lima Barreto, Monteiro Lobato, Graça Aranha.3. Regionalistická próza (Simões Lopes Neto, Afonso Arinos, Valdomiro Silveira, Coelho Neto).4. Brazilský modernismus v proměnách společnosti počátku
20. století. Kosmopolitismus a nacionalismus jinak: poezie brazilového dřeva; lidožroutské hnutí; zelenožlutí.5. Hlavní představitelé prvního modernismu: Oswald de Andrade. Mário de Andrade. Manuel Bandeira. Raul Bopp.6. Modernisté bez estetické revoluce: Carlos Drummond de Andrade. Cecília Meirelesová. Muirilo Mendes a Jorge de Lima. Mistr Vinicius de Moraes.7. Brazílie na periferii modernity. Severovýchodní sociální román
30. let: Rachel de Queirós. Graciliano Ramos. José Lins do Rego. Jorge Amado. Gilberto Freyre a nové nastolení otázky literárního regionalismu.8. Proměny literárního regionalismu. Érico Veríssimo, João Guimarães Rosa. Clarice Lispectorová.9. Brazilská literatura druhé poloviny
20. století jako zrcadlo mnohosti kulturních světů I. Městská próza: Rubem Fonseca, João António, Dalton Trevisan.10. Brazilská literatura druhé poloviny
20. století jako zrcadlo mnohosti kulturních světů II. Fantastická próza: Ligia Fagundes Tellesová, José J. Veiga a Murilo Rubião.
11. Moderní poezie. João Cabral de Melo Neto. Ferreira Gullar. Teorie a praxe konkretistické poezie. Marginální poezie.12. Moderní a synkretické divadlo (Nelson Rodrigues, Ariano Suassuna, Guilherme Figueiredo, Dias Gomes).13. Současná brazilská literatura a postmodernismus. Otázky "kulturního průmyslu". Brazilská populární hudba a literatura (Chico Buarque, Caetano Veloso). Fenomén Paulo Coelho.
Přednášky realizované v češtině podávají ucelený přehled vývoje brazilské literatury od objevení Brazílie Portugalci roku 1500 po realismus a naturalismus. Jejich cílem je seznámit posluchače s hlavními vývojovými obdobími této literatury a dát nahlédnout specifické problémy, které je odlišují od jiných literatur euroamerického kulturního prostoru.
Nezbytnou součástí je vlastní četba studentů, bez níž nelze pochopit literární tradici a na jejím pozadí současnou literaturu. Je proto předmětem zkoušky na konci kurzu.