* Hlavní tematické okruhy:
1. Divadelní inscenace jako strukturovaný útvar, podíl řečové složky. Specifičnost jazykového znaku v jevištní mluvní situaci, důsledky pro používání jazykových prost ředků.
2. Jevištní řeč; historie pojmu a současné pojetí; fikce tzv. přirozenosti řeči. Nároky na řeč v jevištní inscenaci; srozumitelnost řeči, stylová jednotnost; charakterizační využití zvukových prostředků, jeho stupně; profesionalita mluvní techniky; čas řeči na jevišti, mluvní tempo.
3. Jevištní čeština. Přehled a rozbor zvukových vlastností, které jsou podstatnými složkami jevištní řeči v češtině; vztah ke standardu jazyka, vztah k dalším stylovým variantám jazyka.
4. Vztah řeči a dramatického textu, typy textů, dialog a monolog; konverzační komedie, verš.
5. Vztah řeči k dalším složkám jevištní inscenace. ostatním; slovo a pohyb, slovo a hudba.
6. Referáty studentů přinášející analýzu řeči ve vybraných ukázkách podle stanovených kritérií.
Předmět uvádí do problematiky mluvené řeči ve speciální komunikační situaci, kterou představuje jevištní inscenace. Výklad probírá obecné vlastnosti mluveného projevu na jevišti z hlediska herce i diváka a v různých typech divadla. Součástí výuky je praktická analýza současné jevištní češtiny na materiálu konkrétních ukázek prostřednictvím vlastních referátů studentů.
Předmět je určen studentům oboru Fonetika. Nutným předpokladem je předchozí absolvování dvou z následujících předmětů oboru Fonetika: Základy prozodie, Řečová komunikace - standard, Poslechová analýza I nebo II, Kultura řeči, Transkripce. Přednost mají studenti magisterského stupně.
Ve zkouškovém období nenásledujícím bezprostředně po semestru, ve kterém byl předmět vyučován, bude vypsán pouze jeden zkušební termín.