Základní okruhy:
1. Typy jazykové komunikace ve vztahu k jazykovým funkcím; specifika mluveného jazyka; základní rozdíl komunikace veřejné a soukromé; hledisko mluvčího vs. hledisko posluchače.
2. Rozhlasové a televizní pořady jako typ veřejné komunikace. Základní vymezení: rozhlas vs. televize; veřejnoprávní vs. soukromé; celoplošné vs. regionální.
3. Mluvní styly v různých typech mediálních pořadů; zpravodajství vs. publicistika vs. zábavné pořady; projevy s různým stupněm připravenosti; projevy dialogické vs. monologické; moderátoři vs. hosté.
4. Zvukové vlastnosti řeči z hlediska jejich uplatnění v relacích veřejných médií: segmentální rovina; artikulace a koartikulace, artikulační tempo, variabilita stylová a regionální, percepční přijatelnost.
5. Zvukové vlastnosti řeči z hlediska jejich uplatnění v relacích veřejných médií: suprasegmentální rovina; intonace, frázování, větné prominence, tempo projevu; funkční a stylová adekvátnost zvukových prostředků.
6. Poslechová a hodnoticí praxe: analýza autentických nahrávek a jejich hodnocení z hlediska nároků kladených na veřejné projevy.
Seminář se zabývá zvukovou stránkou řeči v médiích. Studenti získají praxi v hodnocení a analýze a hodnocení veřejných projevů různého typu.