Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny polské literatury I (19. století) (1)

Předmět na Filozofická fakulta |
APL400014

Sylabus

1. Syntéza komparace

2. Romantická subjektivita

3. Rozdílné principy hry

4. Polský konzervatismus a český biedermeier

5. Prostory města

6. Svět a domov

7. Rozdílný modernismus

Anotace

1. Syntéza komparace Uplatnění genetických, typologických a paradigmatických přístupů - utváření sociokulturních souvislostí - role topik a symbolů v literárním povědomí - interpretační postupy podle hermeneutiky

2. Romantická subjektivita Polský romantismus v evropském kontextu (filozofie, estetika, sociální vědy) - tajné kroužky v podmínkách záborů a revoluce 1830 teatralizace gest a koncept "češství" - hlasy v Máchově Máji a Słowackého Kordianovi - pojetí folkloru v Mickiewiczových Dziadech a Erbenově Kytici - topos "tuláka" (Máchovy "cesty" - Słowackého Beniowski) - "dvojí pravda" ve wallenrodismu a fenoménu Sabina.

3. Rozdílné principy hry Klasicistické vzory Klicperovy a psychologizace "převleků" u Fredra - "lidovost" Tylova a "dramatičnost" Krasińského - mísení žánrových poloh u Słowackého proti "libretismu" českých spisovatelů - nesouměrnost senzuality a reflexivity v pozdním romantismu Norwidově vedle satirické nadsázky Havlíčkovy jako rozdílná pojetí "národního" a "společenského".

4. Polský konzervatismus a český biedermeier Oživování "paměti" v parafrázích šlechtické gavendy Rzewuského a retrospektivní vyprávění o venkovské "harmonii" Němcové - antiromantičtí "stańczykové" v Krakově (pamfletismus) a domácí "jistoty" v Čechách (prakticismus a sběratelství)

5. Prostory města Cesty májovců k "všednímu" a lokalizace fikčních světů ("hroby" - "život", "hvězdy" - "země"; prostory "vnější" a "vnitřní") - polští pozitivisté a sociální realita - Nerudova Malá Strana a Prusova Varšava - ruchovsko-lumírovská próza jako objevování "tajemné" nezakotvenosti (Arbes, Zeyer) a polský fenomén "cizosti" (Sinkiewicz, Konopnická)

6. Svět a domov České a polské přehodnocení "domácích kořenů" v národním programu tendenčního realismu - dvojí pojetí "venkovanství" (Orzeszková a Holeček v cyklech Nad Němnem a Naši) - zkušenosti ze světa a pohled "zdola" (Čech, Konopnická) - historismus neoromantický (Kraszewski) nebo mytizační (Sienkiewicz) proti historismu lokálnímu (Třebizský) a dialogickému (Jirásek)

7. Rozdílný modernismus Polská kritika národních stereotypů (Wyspiański) a český spor o národní dějiny (Masaryk, Pekař) - idealizace polského venkova v "chłopománii" (Reymont, Čapek-Chod) - symbolismus poezie Sovovy a Březinovy a hymnický koncept "hor" a "Nirvány" u Kasprowicze a Langeho - obraz "mládí" u Žeromského a Šrámka - expresionistické inspirace Przybyszewského a "satanismus" Neumannův - styky polských a českých dekadentů.