Název studijního předmětu: České politické myšlení
Typ předmětu povinný
Způsob zakončení zápočet, test, zkouška
Forma výuky přednáška, seminář
Další po žadavky na studenta
Podmínkou úspěšného absolvování je docházka do kurzu, aktivní účast na výuce a složení testu po ZS; podmínkou udělení zápočtu je zpracování seminární práce (rozsah min. 15 stran), resp. samostatně hodnocení písemné práce (min. rozsah 25 stran) na téma odpovídající zaměření kurzu; předpokladem přístupu ke zkoušce je a) úspěšné složení povinného testu po ukončení zimního semestru, b)včasné (tj. nejpozději 5 pracovních dnů před termínem zkoušky) odevzdání seminární práce (resp. písemné práce uplatňované namísto práce seminární).
Vyučující: doc. Vratislav Doubek, Ph.D.
Témata ZS:
Vývoj politického myšlení v Čechách od druhé poloviny 18. století až po 80. léta 19. století. 1. Zrod moderní české společnosti a formování základů politického myšlení v době osvícenství (J. Dobrovský), role výchovy ve vyzrávání společnosti (F. Kindermann). 2. Národ a víra (B. Bolzano, J. Jungmann). 3. Prvotní podoby programového politického myšlení v politické publicistice (F. Schirndinger, F. Schuselka, K. Havlíček, L. Thun). 4. Teorie vzlínavých ideologických proudů - liberalismus a nacionalismu - a snaha o jejich prosazení v podobě státně-politické doktríny (F. Palacký, F. Schuselka). 5. Radikálně demokratický směr a snaha o vytvoření alternativní zahraniční koncepce (J. V. Frič, M. Bakunin) 6. Proměny konzervativismu, státní a zemský konzervativismus (L. Metternich, V. Andrian Werburg, J. Clam
Martinic). 7. Počátky politického katolicismu (K. Vinařický, V. Štulc, K. Vogelsang). 8. Německý liberalismus v Čechách (I. a E. Plener, E. Herbst). 9. Rozvoje liberálně nacionálního proudu (F. L. Rieger, K- Sladkovský). 10. Dělnické hnutí a sociálně demokratické proudy (F. L. Chleborad, J. B. Pecka). 11. Politický vývoj a labilita národní identity (H. G. Schauer, boje o Rukopisy). 12. Mladočeský radikalismus a síla propagandy (bři Grégrové). 13. Aktivismus českého liberalismu (J. Kaizl, K. Kramář).
Témata LS:
Období od 90. let 19- století po 2. sv. válku. 1. Agrarismus a otázka venkova ( A. Šťastný). 2. Extrémní nacionalismus přelomu století (G. Schönerer, K. H. Wolf, V. Klofáč). 3. Křesťanský socialismus a katolická moderna (K. Dostál - Lutinov) . 4. Anarchismus a destrukce systému. 5. Pacifismus a antimilatirsmus v politice (B. Suttner, E. Špatný). 6. Závěrečné pokusy o všenárodní politické koncepce (K. Kramář a T. G. Masaryk). 7. Sociální demokracie a revoluční marxismus (B. Šmeral, K. Kreibich). 8. Válka a nová státnost (T. G. Masaryk, E. Beneš, K. Kramář). 9. Národnostní otázka v samostatném státě (E. Rádl, L. Epstein). 10. Vesnice - jedna rodina, moderní agrarismus (A. Švehla, M. Hodža). 11. Klerikalismus a demokracie (J. Šrámek, B. Stašek). 12. Fašismus, klerofašismus a antifašismus v Čechách. (R. Gajda, J. Šajnost, K. Čapek). 13. Mnichovanství, rozklad tradičních hodnot (E. Beneš).
Cílem předmětu je seznámit studenty v souvislém výkladu s hlavními tradicemi politického myšlení v Čechách, jejichž základní linie vykrystalizovaly v politických sporech o národní emancipaci v 19. a na začátku 20. století a ve sporech o národní a demokratický profil Československé republiky do vypuknutí druhé světové války. V přednáškách budou vyloženy jednotlivé teoretické koncepty podle daných témat.
Rozvoj diskuse v rámci jednotlivých ideologickým proudů bude přiblížen v kontextu vlivu a insprací politického myšlení střední Evropy a Evropy.