České politické systémy IDoc. Vratislav Doubek, PhD.Číslo kurzu112 + 209 Forma kursu a časový rozsahZS 2/0 a LS 2/0Forma atestaceJednooborová POLT zápočet, test a zkouškaDvouoborová POLT zápočet a zkouška Požadavky k atestacímPísemná (u dvouoborov ého studia), v rozsahu min. 20 stran je požadována pro studenty jednooborového studia, v jejich případě bude hodnocena samostatně.
Test po ZS: test v rozsahu látky probrané v průběhu ZS je povinný pro studenty jednooborové POLT.Zápočet po LS: původní práce věnovaná problematice vývoje politických struktur u nás či ve srovnání s jinými oblastmi v časovém rozsahu přednášek. Odevzdání textu v rozsahu nejméně 15 stran je předpokladem pro složení zkoušky.
Písemná práce: Práce je určena pro studenty jednooborové POLT. Hodnoceny budou původní práce věnované v rozsahu nejméně 25 stran.
Zaměření tématu bude specifikováno po podrobnější konzultaci.Zkouška po LS: ústní zkouška v tematickém i časovém rozsahu přednesené látky. Předpokladem pro složení zkoušky je odevzdání seminární práce v písemné podobě.Stručná charakteristika obsahuCílem kurzu je poskytnout přehled o institucionálním, strukturálním a stémovém vývoji politického života v českých zemích a pozdějším Československu v časovém rozsahu od druhé poloviny 18. století po 2. sv. válku.
Jedná se o přednáškový cyklus zaměřený na přehled postupného formování, rozvoje a vyzrávání politických struktur v základních podobách stranické, parlamentní a propagandistické práce. Cyklus sleduje proměnu politiky od omezeného pole mocenského střetávání stavovských elit, přes její rozšíření do elit měšťanských, postupné proměny honorací, až po formování moderních masových stran a jejich uplatnění v stranickém systému první republiky.
Tento proces demokratizace politiky je sledována na širokém pozadí rozvoje parlamentních systémů (vývoje volebního práva, práce a struktur jednotlivých parlamentních těles, základních rysů historického vývoje konstitucionalismu), stejně jako obecných tendencí a proměn základních politických koncepcí zahraniční a vnitřní státní politiky a správy.Témata:Vývoj publicistiky a politické žurnalistiky jako předchůdce a paralelní struktury stranického systému. Role politické propagandy.Vývoj politických stran v českých zemích.
Zájmové a odborové organizace a jejich politická role.Vývoj parlamentarismu, zemské a centrální zastupitelské orgány.Konstituční vývoj, ústavy, jejich zaměření.Státní správa a její proměny ve sledovaném období.
Cílem kurzu je poskytnout přehled o institucionálním, strukturálním a systémovém vývoji politického života v českých zemích a pozdějším
Československu v časovém rozsahu od druhé poloviny 18. století po 2. sv. válku. Jedná se o přednáškový cyklus zaměřený na přehled postupného formování, rozvoje a vyzrávání politických struktur v základních podobách stranické, parlamentní a propagandistické práce. Cyklus sleduje proměnu politiky od omezeného pole mocenského střetávání stavovských elit, přes její rozšíření do elit měšťanských, postupné proměny honorací, až po formování moderních masových stran a jejich transformace v stranickém systému první republiky. Tento proces demokratizace politiky je sledována na širokém pozadí rozvoje parlamentních systémů (vývoje volebního práva, práce a struktur jednotlivých parlamentních těles, základních rysů historického vývoje konstitucionalismu), stejně jako obecných tendencí a proměn základních politických koncepcí zahraniční a vnitřní státní politiky a správy.