Mezinárodní organizace (ZS 2013/2014)
Čas výuky: čtvrtek 18.20-19.50 (J2075)
Vyučující: Jan Bečka, IMS FSV UK
Konzultace: středa 17.30-18.30 (J3079) nebo po dohodě emailem
Email: jan.becka@gmail.com, becka@fsv.cuni.cz
Jazyk výuky: čeština
Rozsah výuky a zakončení kurzu: 1/1, Z/ZK (dle studijního plánu studenta)
Webová stránka: https://sites.google.com/site/janbecka/
Cíle a zaměření kurzu:
Cílem kurzu je seznámit studenty s problematikou mezinárodních kooperativních institucí (mezinárodních vládních a nevládních organizací a mezinárodních režimů). V rámci kurzu budou vysvětleny základní pojmy, popsán a analyzován historický vývoj institucionalizace mezinárodních vztahů a nastíněn náhled hlavních teoretických proudů a směrů (realismus, liberalismus, konstruktivismus, marxismus) na povahu, roli a funkci mezinárodních institucí v rámci mezinárodněpolitického uspořádání. Pozornost bude věnována rovněž reálným výsledkům a dopadům činnosti mezinárodních institucí, a to zejména v období po konci studené války.
Požadavky k absolvování kurzu:
Zápočet: Seminární práce věnovaná analýze konkrétní mezinárodní organizace nebo mezinárodního režimu za pomoci teoretických východisek probíraných v průběhu kursu. Rozsah práce by měl být maximálně 10 NS (ideálně 6-7 NS), p ři jejím zpracování by měl autor čerpat primárně z odborné literatury.
Zkouška: Seminární práce splňující výše uvedená kritéria + písemná zkouška v rozsahu látky probrané v průběhu kursu. Literatura doporučená pro přípravu na zkoušku je uvedena níže.
Doporučená struktura seminární práce:
· Vznik mezinárodní organizace (kdy, kde, kým, za jakých okolností a proč byla založena).
· Následný historický vývoj organizace (změny v členské základně, hlavní aktivity organizace, případné změny v cílech organizace, zásadní proměny institucionálního uspořádání organizace).
· Klasifikace mezinárodní organizace podle typu členství, způsobu získání členství, geografického rozsahu a cílů a pole působnosti. Převládající role a funkce mezinárodní organizace.
· Popis institucionální struktury mezinárodní organizace, případně i jejího rozhodovacího procesu (pohled na organizaci jakožto politický systém).
Tematické okruhy: 1) Předmět a povaha studia mezinárodních organizací a režimů. Vysvětlení základních pojmů: mezinárodní kooperativní instituce, mezinárodní organizace, mezinárodní režim, mezinárodní konvence, mezinárodní vládní organizace, mezinárodní nevládní organizace, transvládní organizace, epistemická společenství. 2) Analýza mezinárodních organizací. Jejich klasifikace podle typu a rozsahu členství, cílů a pole působnosti. Role a funkce mezinárodních organizací. Institucionální struktura mezinárodních organizací. Mezinárodní organizace jako politický systém. 3) Teorie mezinárodních režimů. Struktura a funkce režimů. Historický vývoj mezinárodních režimů. 4) Realistický a neorealistický pohled na institucionalizaci mezinárodních vztahů a kooperace mezi aktéry. 5) Liberálně-pluralistický pohled na institucionalizaci mezinárodních vztahů a na kooperaci mezi aktéry. 6) Marxistický a neomarxistický pohled na institucionalizaci mezinárodních vztahů a na kooperaci mezi aktéry. 7) Konstruktivistický pohled na institucionalizaci mezinárodních vztahů a na kooperaci mezi aktéry. 8) Historický vývoj mezinárodních kooperativních institucí do druhé světové války. 9) Mezinárodní kooperativní instituce do roku 1989. 10) Mezinárodní kooperativní instituce po studené válce, jejich role v současném mezinárodněpolitickém uspořádání a možnosti dalšího vývoje.
Doporučená literatura ke zkoušce:
Waisová Šárka: Mezinárodní organizace a režimy, Plzeň, Vydavatelství Aleš Čeněk 2008.
Waisová Šárka: Mezinárodní organizace a režimy ve středovýchodní Evropě, Praha, Eurolex Bohemia 2003, pouze strany 19-144.
Hasenclever Andreas, Mayer Peter, Rittberger Volker: Teorie mezinárodních režimů, Brno, Centrum strategických studií 2005, pouze strany 7-25, 27-44, 81-96 a 127-145.
Literatura k dalšímu studiu:
Archer Clive: International Organizations, Third Edition, London and New York, Routledge 2001.
Baňouch Hynek, Fedorko Martin (eds.): Mezinárodní organizace, Brno, Mezinárodní politologický ústav 2000.
Císař Ondřej: Vzniká globální občanská společnost? Nestátní aktéři ve světové politice, in: Mezinárodní vztahy 4/2003, s. 5-23.
Císař Ondřej, Fiala Petr (eds.): Obhajoba zájmů a transnacionální vztahy, Brno, Mezinárodní politologický ústav 2004 (zejména s. 9-26).
Císař Ondřej: Transnacionální politické sítě. Jak mezinárodní instituce ovlivňují činnost nevládních organizací, Brno, Mezinárodní politologický ústav 2004 (zejména s. 12-93).
Doyle Michael W: A Liberal View: Preserving and Expanding the Liberal Pacific Union, in: Hall John A., Paul T. V. (eds.): International Order and the Future of World Politics, Cambridge University Press, Cambridge 2000.
Drulák Petr: Teorie mezinárodních vztahů, Praha, Portál 2003.
Evans Graham, Newham Jeffrey: The Penguin Dictionary of International Relations, London, Penguin Books 1998.
Garrett Geoffrey, Tsebelis George: An Institutional Critique of Intergovernmentalism, in: International Organization, 2/1996, s. 269-299.
Goldmann Kjell: Does Cooperation Inhibit War?, in: Cooperation and Conflict, 25/1990, s. 59-81.
Guzzini Stefano: Constructivism and the Role of Institutions in International Relations, COPRI Working Paper 38/2002, Copenhagen Peace Research Institute.
Jehlička Petr: Mezinárodní politika životního prostřed. Konflikt mezi integrálním ekosystémem a fragmentárním systémem států?, in: Mezinárodní vztahy 3/2000, s. 18-35.
Jelínek Petr: Africká unie - integrace reálná nebo deklarativní?, in: Mezinárodní vztahy 1/2003, s. 52-67.
Karlas Jan: Mezinárodní organizace a přenos moci: pravidla dělby moci v bezpečnostních organizacích, in: Mezinárodní vztahy, 2/2006, s. 23-48.
Karlas Jan: Současné teorie mezinárodních institucí, in: Mezinárodní vztahy 1/2007, s. 66-86.
Karlas Jan: Forma mezinárodních institucí: teoretická analýza, Praha, Karolinum 2008.
Katzenstein Peter J., Keohane Robert O., Krasner Stephen D.: International Organization and the Study of World Politics, in: International Organization, 4/1998, s. 645-685.
Kennedy Paul, Russett Bruce: Reforming the United Nations, in: Foreign Affairs, September/October 1995, s. 56-71.
Kratochvíl Petr, Drulák Petr (eds.): Encyklopedie mezinárodních vztahů, Praha, Portál 2009.
Krpec Oldřich: Linie sporu v rámci Světové obchodní organizace - analýza vybraných problému, in: Mezinárodní vztahy 2/2006, s. 96-119.
Lukáš Ivan: Regionálna integrácia v subsaharskej Afrike. Prípad Juhoafrického rozvojového společenstva, in: Mezinárodní vztahy, 1/2006, s. 74-93.
Mathews Jessica T.: Power Shift, in: Foreign Affairs, January/February 1997, s. 50-66.
Mearsheimer John: The False Promise of International Institutions, in: International Security, 3/1994, s. 5-49.
Ondřej Jan: Význam Haagské mírové konference z roku 1899 pro vývoj práva ozbrojených konfliktů, Mezinárodní vztahy, 1/2000, s. 29-35.
Ruggie John Gerard: What M
Kurz představí vývoj myšlenky mezinárodní sebeorganizace a světového vládnutí v pojetí současného výkladu historika Marka Mazovwera, přičemž bude toto pojetí konfrontovat zejména s realistickým (Kissinger) a neomarxistickým (Wallerstein) výkladem dějin mezinárodních vztahů. Na pozadí Mazoverova výkladu a alternativních pohledů budou diskutovány klíčové mezinárodní organizace, zejména Liga národů, OSN, Mezinárodní měnový fond, Světová banka a Světová obchodní organizace.