1. týden - úvod do studia politické filosofie 2.—3. týden antická politické filosofie 2T Četba: Platón, Ústava 3T Četba: Aristotelés: Politika I 4.—6. týden středověká a renesanční politická filosofie 4T Četba: Tomáš Akvinský: O zákonech v Summě teologické 5T Četba: Kristina Pisánská: O městě žen 6T Četba: Niccolo Machiavelli: Vladař 7.—9. týden osvícenství 7T Četba: Thomas Hobbes: Leviathan 8T Četba: John Locke: Druhé pojednání o vládě 9T Četba: Ch. L.
Montesquieu: O duchu zákonů 10.—13. týden revoluce 10T Četba: J. J.
Rousseau: Rozprava o nerovnosti/O společenské smlouvě 11T Četba: Deklarace nezávislosti + List federalsitů č. 10 12T Četba: Edmund Burke: Úvahy o revoluci ve Francii 13T Četba: Mary Wollstonecraft: Obrana práv žen
Charakteristika a cíl předmětu
Studenti se sezn ámí se základními koncepty v dějinách politické filozofie jako je svoboda, právo, spravedlnost a společné dobro. Výuka se zaměří především na politické myšlení antiky, středověku, renesance a osvícenství a bude sledovat v jakém historicko-filozofickém kontextu byly jednotlivé teorie formulovány a jak tyto koncepty sloužily k ospravedlnění politického řádu a k legitimizaci politické moci. Předmět rozvíjí schopnost studentů pracovat s vysoce abstraktními teoretickými pojmy a chápat změny jejich významů v rámci tradice politického myšlení.
Popis struktury předmětu
Předpokladem je osvětlení základních metodologických otázek studia dějin filozofie, především vztah politické filozofie a vědy, otázka „zásadní spornosti“ klíčových konceptů jako je svoboda a rozpad tradice přirozeného práva.