Česká politika I + II
* Jméno vyučujícího
PhDr. Zdeněk Zbořil
* Forma kursu a časový rozsah
ZS 1/1 + LS 1/1
* Forma atestace
ZS zápočet + LS zápočet
* Požadavky k atestacím
Předložení 4-5 stran textu - studie povahy politických stran a politického systému ČR.
* Podmínky nutné k zápisu do kurzu
* Stručná charakteristika obsahu
Dvousemestrový kurz /přednáška - seminář/ zaměřený na zkoumání politického systému ČR a zejména politických stran /parlamentních i neparlamentních/, voleb a politického procesu. Jeho absolventi mají získat základní znalosti a osvojit si metody politické analýzy a zkoumání hlavním činitelů politického procesu. Metodologicky jde o teaching-research program, který vychází z politické antropologie, politické psychologie a sociologie politiky. Tematicky je rozdělen takto: 1/ Úvod: pojmosloví, metody výzkumu, základní bibliografie 2/ Povaha politického systému ČR, problémy svobody a dobrovolnosti při zakládání politických stran a jejich soutěže. 3/ Systém politických stran ČR, jeho historický vývoj, jeho srovnání s obdobnými systémy vybraných evropských i neevropských zemí. 4/ Povaha evropských politických stran /socialistické a sociálně demokratické, křesťansko-sociální a křesťansko-demokratické, liberální, neoliberální, konzervativní, národní a národně-socialistické, neonacionalistické a populistické aj./ 5/ Ideový program /ideologie/, organizační struktura, financování a rozpočtování politických stran. 6/ Veřejnost, veřejné mínění a problémy participace. 7/ Politický extremismus a radikalismus. 8/ Volby a volební koalice. 9/ Kritika programů politických stran jako problém sociální komunikace. 10/ Atypické jevy české politiky - sekundární a nátlakové skupiny, hnutí, politicky angažovaná občanská sdružení aj..
Dvousemestrový kurz /přednáška - seminář/ zaměřený na zkoumání politického systému ČR a zejména politických stran /parlamentních i neparlamentních/, voleb a politického procesu. Jeho absolventi mají získat základní znalosti a osvojit si metody politické analýzy a zkoumání hlavním činitelů politického procesu.
Metodologicky jde o teaching-research program, který vychází z politické antropologie, politické psychologie a sociologie politiky.