Charles Explorer logo
🇨🇿

Problémy demokracie

Předmět na Filozofická fakulta |
APO300126

Sylabus

Problémy demokracie I Doc. PhDr. Milan Znoj ZS ve šk. r. 2008/2009; bakalářské studium Místnost 2075, čtvrtek 13:20 - 14:55; přednášky a seminář Atestace: zápočet Podmínky k získání atestace: Vlastní referát na semináři, a to buďto z udané literatury v rámci přednášených témat, anebo na konci semestru, kdy si každý připraví prezentaci výsledků vlastního studia vybrané NGO. V zemi s demokratickým režimem (možno i ČR) si každý student vybere nějakou relevantní NGO a zpracuje případovou studii její významnější občanské akce, s níž tato NGO ovlivnila domácí politiku. Na tomto případu rozebere přednosti a nedostatky občanských aktivit v dané zemi. Pokud nenajde takovou NGO, může zpracovat písemnou práci na některé s udaných témat v rozsahu cca 8 stran. Obsah kurzu: Abychom mohli identifikovat problémy, se kterými se potýkají demokracie v současném světě, je třeba umět se znalostí věci odpovědět na otázku Co je demokracie a jaké jsou její předpoklady, ať už ekonomické, společenské, nebo politické. Cílem je nejenom získání náležitých znalostí o modelech demokracie západní provenience, které jsou relevantní v současných diskusích, ale také poučení o dynamické dialektice proměnlivého spojení liberálních principů individuálních práv s demokratickými principy vlastní vlády občanů, kterážto dialektika svědčí o možných úskalích rozvoje liberální demokracie.

1. Poučení o postupu a tématech. Rozvoj demokracie ve světě S. Huntington: Democracy´s Third Wave

2. Empirické teorie demokracie. Dahlova polyarchie R. Dahl: Procedural Democracy

3. Teorie společenské volby. Iracionalita demokracie a paradox hlasování W. Riker: The Liberal Interpretation of Voting, The Populist Interpretation of Voting, The Paradox of Voting

4. Plebiscitní demokracie M. Weber: Politika jako povolání

5. Porušené přísliby demokracie N. Bobio: The Future of Democracy

6. Normativní modely demokracie J. Habermas: Tři normativní modely demokracie

7. Občanská společnost. M. Znoj: Hledá se civilnost

8. Politická kultura. Sociální předpoklady demokracie (sociální kapitál) F. Fukuyama: Social Capital and Civil Society

9. Deliberativní demokracie A.Gutmann a D. Thompson: Democracy and Disagreement

10. Liberální veřejnost a její proměna ve veřejnost masmediální J. Habermas: Proměna politické veřejnosti

11. -

13. Prezentace vlastních referátů na téma občanská společnost v konkrétní demokratické zemi. (Celkem

6) Literatura: S. Huntington: Democracy´s Third Wave R. Dahl: Procedural Democracy W. Riker: The Liberal Interpretation of Voting, The Populist Interpretation of Voting, The Paradox of Voting, in: W. Riker: Liberalism Against Populism, s.8-19. M. Weber: Politika jako povolání, in: M. Weber: Metodologie, sociologie a politika, oikoymenh, Praha 1998, s. 246-296. N. Bobio: The Future of Democracy, chapter in The Future of Democracy, Polity Press, Cambridge 1987, s. 23-42. J. Habermas: Tři normativní modely demokracie, I. Shapiro a J. Habermas: Teorie demokracie dnes, Filosofia, Praha 2002, s. 79-95. M. Znoj: Hledá se civilnost, in: J. Hanuš a J. Vybíral (eds.): Náboženství v globální občanské společnosti, CDK, Brno 2008, s. 67-79. F. Fukuyama: Social Capital and Civil Society, IMF papers A. Gutmann a D. Thompson: Democracy and Disagreement (úryvek) J. Habermas: Proměna politické veřejnosti, in: J. Habermas: Strukturální proměna veřejnosti, Filosofia, Praha Ch. Taylor: Politika uznání, in: Ch. Taylor: Multikulturalismus, Filosofia, Praha 2001, s. 41-90.

Anotace

Obsah kurzu: Abychom mohli identifikovat problémy, se kterými se potýkají demokracie v současném světě, je třeba umět se znalostí věci odpovědět na otázku Co je demokracie a jaké jsou její předpoklady, ať už ekonomické, společenské, nebo politické. Cílem je nejenom získání náležitých znalostí o modelech demokracie západní provenience, které jsou relevantní v současných diskusích, ale také poučení o dynamické dialektice proměnlivého spojení liberálních principů individuálních práv s demokratickými principy vlastní vlády občanů, kterážto dialektika svědčí o možných úskalích rozvoje liberální demokracie.