Mezinárodní organizace Číslo kursu POLT21019/119 (pro jednooborové studium) nepovinný předmět (pro dvouoborové studium) Jméno vyučujícího Mgr. Jan Jireš Forma kursu a časový rozsah ZS 1/1 Forma atestací Pro studenty/ky jednooborového magisterského studia: Z, Zk Pro studenty/ky dvouoborového magisterského studia: Z Požadavky k atestacím Zápočet: Analýza vybrané mezinárodní organizace nebo mezinárodního režimu za pomoci teoretického instrumentáře získaného v průběhu kursu (např. klasifikace organizace podle typu členství, rozsahu členství a cílů, analýza její role a funkce atd.). Počet položek použité literatury musí dosáhnout alespoň pěti (kromě novinových článků). Rozsah práce 5-7 normostran. Zkouška: Písemná zkouška v rozsahu látky probrané v průběhu kursu. Literatura doporučená ke zkoušce bude včas upřesněna. Stručná charakteristika obsahu Cílem kursu je seznámit studenty/ky s problematikou mezinárodních kooperativních institucí (mezinárodních vládních a nevládních organizací a mezinárodních režimů). Vedle vysvětlení základních pojmů, představení nástrojů k analýze mezinárodních kooperativních institucí a nastínění jejich historického vývoje bude značná pozornost věnována tomu, jak jejich existenci, povahu, role a funkce pojímají základní teoretické přístupy v mezinárodní vztazích ? (neo)realismus, (neo)liberalismus, (neo)marxismus a postpozitivistické/konstruktivistické přístupy. ***
1) Předmět a povaha studia mezinárodních organizací a režimů.
2) Vysvětlení základních pojmů: mezinárodní kooperativní instituce, mezinárodní organizace, mezinárodní režim, mezinárodní konvence, mezinárodní vládní organizace, mezinárodní nevládní organizace (transnacionální organizace), transvládní organizace, epistemická společenství.
3) Povaha mezinárodních vztahů a jejich institucionalizace podle (neo)realistů, (neo)liberálů, (neo)marxistů a sociálních konstruktivistů.
4) Historický vývoj mezinárodních kooperativních institucí do první světové války. 1
5) Mezinárodní kooperativní instituce v meziválečné době.
6) Mezinárodní kooperativní instituce po druhé světové válce.
7) Analýza mezinárodních organizací. Jejich klasifikace podle typu a rozsahu členství, cílů a pole působnosti. Role a funkce mezinárodních organizací. Institucionální podoba mezinárodních organizací.
8) Teorie mezinárodních režimů. Struktura a funkce mezinárodních režimů.
9) Realistické a neorealistické pojetí mezinárodních kooperativních institucí.
10) Liberální/pluralistické pojetí mezinárodních kooperativních institucí.
11) Postpozitivistické/konstruktivistické/kognitivistické pojetí mezinárodních kooperativních institucí.
12) Závěrečné shrnutí: budoucnost mezinárodních organizací a institucionalizace mezinárodních vztahů.
Cílem kursu je seznámit studenty/ky s problematikou mezinárodních kooperativních institucí
(mezinárodních vládních a nevládních organizací a mezinárodních režimů). Vedle vysvětlení základních pojmů, představení nástrojů k analýze mezinárodních kooperativních institucí a nastínění jejich historického vývoje bude značná pozornost věnována tomu, jak jejich existenci, povahu, role a funkce pojímají základní teoretické přístupy v mezinárodní vztazích
? (neo)realismus, (neo)liberalismus, (neo)marxismus a postpozitivistické/konstruktivistické přístupy.