Teorie demokracie
Demokracie, inkluze a participace
Teorie a praxe liberální demokracie se zdá být zatížena zásadním paradoxem. Na jednu stranu se demokracie jeví jako autentické vyústění ideálu svobody a autonomie. Na druhou stranu se však řada teoretiků obává, zda je demokracie za moderních podmínek vůbec realizovatelná, a zda spíše nepřispívá k popření svobody občanů. Jedním z největších zdrojů těchto obav je sám démos a jeho (údajná) neschopnost a neochota akceptovat demokratické ideály. V rámci semináře se zaměříme jednak na zdroje těchto obav, jednak na některé způsoby jakým se demokratická teorie pokouší těmto problémům čelit (reprezentativní demokracie, procedurální demokracie, deliberativní demokracie atd.).
Podmínky atestace ? zápočet
Přednesený referát, seminární práce o rozsahu min. 7 normostran (12600 znaků) a 70% účast na seminářích.
Teorie a praxe liberální demokracie se zdá být zatížena zásadním paradoxem. Na jednu stranu se demokracie jeví jako autentické vyústění ideálu svobody a autonomie.
Na druhou stranu se však řada teoretiků obává, zda je demokracie za moderních podmínek vůbec realizovatelná, a zda spíše nepřispívá k popření svobody občanů. Jedním z největších zdrojů těchto obav je sám démos a jeho (údajná) neschopnost a neochota akceptovat demokratické ideály.
V rámci semináře se zaměř íme jednak na zdroje těchto obav, jednak na některé způsoby jakým se demokratická teorie pokouší těmto problémům čelit (reprezentativní demokracie, procedurální demokracie, deliberativní demokracie atd.).