Charles Explorer logo
🇨🇿

Dějiny politické filosofie

Předmět na Filozofická fakulta |
APO300223

Sylabus

Témata ZS 1. Úvod. K čemu politická filozofie? Metodologické otázky - historie idejí. 2. Pojem svobody: negativní svoboda, pozitivní svoboda a republikánské pojetí. Literatura: M. Znoj, Republikanismus mezi negativním liberalismem a demokratickým populismem, in: M Znoj, J.Bíba a kol.: Machiavelli mezi republikanismem a demokracií. 3. Referát: Republikánský, tzv. "třetí" pojem svobody. P. Pettit, Before Negative and Positive Liberty, in: Republicanism. A Theory of Freedom and Government. 4. Antické pojetí politiky: Přirozený řád, ontologie, metafyzika. Literatura: Leo Strauss: Natural Right and History, Introduction, s. 1-8. 5. Referát: Sokrates o zákonech obce. Proč neodešel Sokrates z vězení? Dialog Kritón. 6.  Platónovo pojetí ideální obce: Platonismus - Politika jako realizace nadsmyslový idejí (mýtus o jeskyni). Patočkovo pojetí platonismu. Literatura: Platón, Ústava 514 - 519d; 473d-e; 368c-369a; 543 - 545c, Patočka versus Smetáček: Platonism a politika, in Filozofický časopis č. 3/1995. 7. Platónovo pojetí ideální obce: Výměr spravedlnosti: jednota a spolupráce v obci, mýtus o přirozeném rozdělení obce na třídy, společný majetek a společné ženy u strážců, eugenika, politická pedagogika: přesvědčování a donucování. Literatura: Jednota a spolupráce v obci, výměr spravedlnosti 419 - 445e, zvláště: 420‑421c, 423c‑424b, 433, 443c-444e, 471c-e; Společný majetek a společné ženy u strážců, eugenika 449 - 466d, zvláště: 449c‑d, 458e‑462, 464; pedagogika (politická výchova ke ctnosti) 501-504a 8. Referát: Platón jako předchůdce totalitarismu. Literatura: K. Popper, Otevřená společnost, díl I, kap. 6 Totalitární spravedlnost; I. Shapiro: Morální základy politiky, kap. 7.1 9. Aristotelovo pojetí polis. Metafyzika a politika, dobro v obci. Pojem politického společenství (domácnost a obec). 10. Výměr spravedlnosti: spravedlnost distributivní a korektivní. Aristotelova typologie ústav.

Literatura k Aristotelovi souhrnně: Politika, 1. kniha, kniha 4 §§ 3,4, kniha 5 §§1,2, kniha 6 §§ 2-7. 11. Republikanismus versus liberalismus v moderní politické filozofii. Literatura: P. Pettit, Republicanism. A Theory of Freedom and Government, Introduction; M. Znoj, Republikanismus mezi negativním liberalismem a demokratickým populismem, in: M Znoj, J.Bíba a kol.: Machiavelli mezi republikanismem a demokracií.  12. Referát:  Machiavelovský republikanismus - římský model. Literatura: Machiavelli: Rozpravy (Vlády a státy), kn. I, 1-6.; M. Znoj, J. Bíba a kol.: Machiavelli mezi republikanismem a demokracií, Filosofia, Praha 2011. 13. Odevzdání seminárních prací a diskuse k nim.

 Témata LS

Budou specifikována před začátkem semestru

Anotace

Studenti se seznámí s tím, jak v hlavním proudu západní politické filozofie od antiky po současnost byla legitimizována politická moc s užitím pojmů svobody, práv a spravedlivého řádu, jejichž význam se historicky proměňoval. Výklad Sokratova, Platonova a Aristotelova politického myšlení má přiblížit antické pojetí politiky. V moderní době je téma společného dobra a spravedlnosti sledováno v podání utilitarismu, marxismu a liberalismu s důrazem na vyústění tématu v debatě mezi liberalismem a komunitarismem v soudobé politické filozofii.

Podmínkou pro získání zkoušky v LS je absolvování Semináře k dějinám politické filozofie a úspěšné složení písemného testu.