Charles Explorer logo
🇬🇧

The Right-wing Extremism

Class at Faculty of Arts |
APOV30073

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Syllabus

Pravicový extremismus

Jméno vyučujícího

Mgr. Lukáš Novotný, M.A. novotny.l@centrum.cz

Číslo kurzu

Výběrový předmět

Forma kurzu a časový rozsah

LS, VP

Forma atestace

LS ? Zp

Požadavky k atestaci

??Ústní prezentace (referát) na jedno z témat semináře

??Semestrální práce v rozsahu 10-15 normostran

Témata seminárních prací: Student si sám může zvolit nějaký problém současného pravicového extremismu a radikalismu v ČR a v Evropě. Téma je nutné zkonzultovat s vyučujícím (nejlépe vždy na konci výuky).

Stručná charakteristika obsahu

Předmět ?Pravicový extremismus? je jednosemestrální volitelný kurz, jehož cílem je seznámit studenty s krajně pravicovými formacemi, s historickou tradicí jejich vývoje a současným stavem. Důraz bude kladen zejména na propojení teoretických znalostí (terminologie, pravicový, levicový, extremismus středu, znaky atd.) s praktickými příklady z české politiky a z politiky jiných evropských zemí. Úvodem se budeme zabývat teoretickými přístupy k pojmu politický extremismus v ČR i ve světě (extremismus, radikalismus, populismus atd.), typologizací jednotlivých přístupů, přehledem základních extremistických politických subjektů, funkčností dělení na levicový a pravicový extremismus a analýzou základních vývojových tendencí politického extremismu (nacionalismus, neofašismus, antisemitismus, terorismus, islamismus, anarchismus, antiglobalismus, feminismus). Dále se zaměříme na vývoj a současný stav pravicového extremismu v ČR a v sousedních zemích ČR a na vývoj a programatiku vybraných subjektů v ČR a vybraných zemí Evropy.

Požadavky k atestaci:

- prezentace: každý student vystoupí nejméně jednou s krátkou prezentací vybrané

české nebo evropské politické strany, kterou řadíme k pravicovému extremismu.

Prezentace bude trvat podle možností 10 až 15 minut, shrne historii a současnost daného subjektu a kriticky zhodnotí, do jaké míra strana je či není extremistická.

Student zpracuje a před svým referátem rozdá tzv. paper s nejvýznamnějšími poznatky o dané politické straně, který rozdá při svém referátu nakopírovaný každému svému kolegovi. Stačí jeden list, který shrne nejdůležitější poznatky (včetně použité literatury!) a zároveň ulehčí kolegyním a kolegům orientaci v referátu.

- písemná (zápočtová) práce: rozsah 10-12 normostran.

Obsah kurzu: 1. Extremismus, pravicový extremismus demokracie, autoritářství, totalitarismus ? definice, pojmy, pojetí definice politického extremismu a dalších pojmů (krajní pravice, radikalismus, populismus, radikální nacionalismus, nedemokratický a antiliberální konservativismus, antisystémové strany, neofašismus, neonacismus aj.). antidemokratické myšlení a jeho ideologické atributy dělení na pravicový a levicový extremismus modely pravicového extremismu (teorie masové společnosti, statusové inkonsistence, socializační teorie, teorie aktivismu) 2. Nacionalismus, antisemitismus, rasismus historie nacionalismu formy nacionalismu typy antisemitismu (náboženský, rasový), ?nový antisemitismus?, ?osvětimská lež? antisionismus neonacistický antisemitismus rasismus (vědecký, kulturní atd.) 2. Fašismus v Evropě v letech 1919-1945 italský fašismus, nacismus, španělský falangismus, austrofašismus, francouzský a britský fašismus, slovenský národní nacionalismus aj. 3. Český pravicový extremismus do roku 1989 pravicový extremismus a radikalismus v období první republiky pravicový extremismus a radikalismus v období druhé republiky a Protektorátu Čechy a Morava pravicový extremismus a radikalismus v období třetí republiky 4. Český pravicový extremismus po roce 1989 - úvod základní struktura pravicového extremismu v ČR ultrapravicové politické strany a politická hnutí ultrapravicové subjekty ultrapravicové subkultury militantní a teroristické ultrapravicové skupiny 5. Český pravicový extremismus po roce 1989 ? SPR-RSČ

SPR-RSČ a RMS ? vývoj, programaticka a strategie

Miroslav Sládek profil voličů SPR-RSČ 6. Český pravicový extremismus po roce 1989 ? další politické subjekty další ultrapravicové politické strany a politická hnutí (Republikáni, Národní strana,

Národně demokratická strana, Národní sjednocení atd. 7. Politika proti pravicovému extremismu

Instituce a nástroje politiky působící na potlačení pravicového extremismu 8. Pravicový extremismus a radikalismus v Evropě ? přehled hlavní proudy extrémní pravice po roce 1945 zrod neofašistické internacionály, strategie integrace neofašistických subjektů, nostalgie po Velkoněmeclé říši negacionismus, historický revizionismus v Německu

Nové pravice 9. Pravicový extremismus a radikalismus na Slovensku intolerance a nacionalismus

Slovenská národná strana, Pravá slovenská národná strana, Slovenská národná jednota organizace a hnutí: Slovenská popolitosť, Nové slobodné Slovensko atd.

Vladimír Mečiar 10. Pravicový extremismus a radikalismus v Polsku

?levicový fašismus?

Polskie stronnictvo narodowe, Liga polskich rodzin, Samoobrana, Narodowe obrodzenie Polski, 11. Pravicový extremismus a radikalismus v SRN německé vyrovnávání se s národním socialismem

Svobodná demokratická strana, REP

NPD

Schillova strana

černé ovce CDU/CSU 12. Pravicový extremismus a radikalismus v Rakousku a Švýcarsku

FPÖ

Jörg Forever a Jörg Haider

Helvétská varianta, Christoph Blocher

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Annotation

Předmět ?Pravicový extremismus? je jednosemestrální volitelný kurz, jehož cílem je seznámit studenty s krajně pravicovými formacemi, s historickou tradicí jejich vývoje a současným stavem. Důraz bude kladen zejména na propojení teoretických znalostí (terminologie, pravicový, levicový, extremismus středu, znaky atd.) s praktickými příklady z české politiky a z politiky jiných evropských zemí. Úvodem se budeme zabývat teoretickými přístupy k pojmu politický extremismus v ČR i ve světě (extremismus, radikalismus, populismus atd.), typologizací jednotlivých přístupů, přehledem základních extremistických politických subjektů, funkčností dělení na levicový a pravicový extremismus a analýzou základních vývojových tendencí politického extremismu (nacionalismus, neofašismus, antisemitismus, terorismus, islamismus, anarchismus, antiglobalismus, feminismus).

Dále se zaměříme na vývoj a současný stav pravicového extremismu v ČR a v sousedních zemích ČR a na vývoj a programatiku vybraných subjektů v ČR a vybraných zemí Evropy.