Charles Explorer logo
🇨🇿

Kapitoly z biopolitiky

Předmět na Filozofická fakulta |
APOV30118

Sylabus

Kapitoly z biopolitiky: sociálněvědní zkoumání života a smrti.

Kontakt : anna.durnova@univie.ac.at

Ukončení: krátký referát k četbě + seminární práce na konci semestru (2000 slov).

Rozsah: 2 hodiny týdně

Anotace:

Regerativní medicína, prenatální diagnostika, klonování či palliativní medicína jsou symboly inovace, prokroku a rozvoje dnešní technologické společnosti. V důsledku rapidního vývoje lékařských technologií a jejich přístupnosti občanské společnosti se tato témata stavají tématy sociálními a především politickými. Konkrétní zdravotně- politické strategie státu (a jejich revize v rámci mediálních debat, utváření nevládních politických inicitativ, a výzkumné a ekonomické loby) tak dostávají do popředí princip organizace společnosti, jež Michel Foucault označuje jako ?biopolitiku".

Bioetická stanoviska, která tyto debaty doprovází, budou v semináři spíše druhořadými: půjde předvším o rekonstrukci principů moci a vládnutí a o diskuzi sociálních problémů spojovaných s biopolitikou. Seminář se zaměřuje na využití Foucaultova konceptu v oblasti anglofonních sociálních věd posledních tří desetiletí. Teorie biopolitiky je rozmanitá a čerpá ze základních principů teorie moci, sociální rovnosti a liberalismu, aj. Četba poskytuje náčrt základních argumentačních liniií, jakož i praktických využití pro analýzu výše zmíněných fenoménů. Pro dokreslení budou použity současné příklady: např. Problém genetického testování v Izraeli, polovolení klonování v USA G. W. Bushem či debaty o eutanázii ve Francii, Itálii a ČR. Konkrétní práce studentů se pak budou opírat o současné politické kauzy.

Sylabus :

I. ( 24.2. 2009) Původ a základy Biopolitiky:

Pojmy, osnova, rozdělení referátů + příprava konceptů.

II. (3.3. 2009 & 10. 3. 2009) Původ a základy Biopolitky II:

Foucault Michel (2005): ?Přednáška ze 14. Ledna 1976." Je třeba bránit společnost, Filosofia, Praha.

Kaufmann Sharon & Lynn M. Morgan (2005): ?The Anthropology oft he Beginnings and Ends of Life" Annual Review of Anthropology, Vol. 34. 317 - 341.

Barbara Prainsack (2006) "Negotiating Life: The Regulation of Embryonic Stem Cell Research and Human Cloning in Israel", Social Studies of Science, 36/2, 173-205.

III. (17.3. 2009 & 24. 3. 2009) Biopolitika jako sociálněvědní termín:

Novas, Carlos a Nikolas Rose (2000): ?Genetic risk and the birth of the somatic individual." Economy and Society. Volume 29 (4), 485 - 513.

Memmi, Dominique: ?Governing through Speech: The New State Administration of Bodies." Social Research, Vol. 70, No. 2 (Summer 2003).

Nettleton, Sarah: "Governing the risky self. How to become healthy, wealthy and wise." In: Petersen Alan & Robin Bunton (Hg.): Foucault, Health and Medicine. Routledge, 2000, 207 - 222.

IV. 31. 3. 2009 & 7.4. 2009 : příprava vlastních témat: Koncept

V. (14. 4. 2009 & 21. 4. 2009) (Bio)Politika na hranici života a smrti:

Prezentace konceptů

Pool Robert: "'You're not going to dehydrate mom are you?': euthanasia, versterving, and good death in the Netherlands." Social Science & Medicine, 58, 955 - 966, 2004.

Metzler Ingrid (2007): Naitonalizing embryo. Politic of embryonic Stemcells in Italy, Biosocieties. London School of Economics, UK.

VI. (28. 4. 2009) Případové studie zkoumání veřejné regulace umírání:

Francie, Česká Republika, Holandsko, Švýcarsko

VII. (5.5. 2009 & 12. 5. 2009) shrnutí: konečná prezentace vlastních témat

Anotace

Regerativní medicína, prenatální diagnostika, klonování či palliativní medicína jsou symboly inovace, prokroku a rozvoje dnešní technologické společnosti. V důsledku rapidního vývoje lékařských technologií a jejich přístupnosti občanské společnosti se tato témata stavají tématy sociálními a především politickými. Konkrétní zdravotně- politické strategie státu (a jejich revize v rámci mediálních debat, utváření nevládních politických inicitativ, a výzkumné a ekonomické loby) tak dostávají do popředí princip organizace společnosti, jež Michel Foucault označuje jako "biopolitiku".

Bioetická stanoviska, která tyto debaty doprovází, budou v semináři spíše druhořadými: půjde předvším o rekonstrukci principů moci a vládnutí a o diskuzi sociálních problémů spojovaných s biopolitikou. Seminář se zaměřuje na využití

Foucaultova konceptu v oblasti anglofonních sociálních věd posledních tří desetiletí. Teorie biopolitiky je rozmanitá a čerpá ze základních principů teorie moci, sociální rovnosti a liberalismu, aj. Četba poskytuje náčrt základních argumentačních liniií, jakož i praktických využití pro analýzu výše zmíněných fenoménů. Pro dokreslení budou použity současné příklady: např.

Problém genetického testování v Izraeli, polovolení klonování v USA G. W. Bushem či debaty o eutanázii ve Francii, Itálii a

ČR. Konkrétní práce studentů se pak budou opírat o současné politické kauzy.